zakaz chodzenia po tatrach po zmroku

Z uwagi na podniesiony poziom niebezpieczeństwa dla ludzi oraz ze względu na chęć ochrony dzikich zwierząt wprowadzono zakaz chodzenia po zmroku po Tatrach. 

Zakaz chodzenia po zmroku po Tatrach wprowadzono przede wszystkim dlatego, aby chronić dzikie zwierzęta. Jak zwracają uwagę przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego, zwierzęta prowadzące nocny tryb życia to nie tylko sowy i nietoperze. Lista aktywnych nocą gatunków jest bardzo długa. Są wśród nich takie, które widujemy w ciągu dnia, czyli większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie. Dla gatunków aktywnych za dnia, w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń, czyli drapieżników.

„W tej sytuacji szczególnie ważnym zadaniem Parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony przed ludźmi zakłócającymi ich spokój. W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody. Ciężarne samice przygotowują się do porodu” – powiedział Filip Zięba, zastępca dyrektora TPN, szef Działu Ochrony Przyrody.

Przyrodnicy przypominają, że wędrowanie nocą po Tatrach może być także niebezpieczne dla turystów, z uwagi choćby na aktywne nocą niedźwiedzie czy wilki. Nocą zwierzęta stają się bowiem zwykle bardziej agresywne. Zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny nawet dla człowieka. Według obserwacji przyrodników z różnych rejonów świata, do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.