umowa cywilnoprawna

Sezon letni się zbliża, w związku z tym rolnicy będą mieć wiele pracy, okres zbiorów to najtrudniejszy czas w roku. Na dużych plantacjach często potrzebni są pomocnicy, którzy zazwyczaj są zatrudniani „na czarno”. Jednak teraz to się zmieni – obowiązywać będzie nowa umowa cywilnoprawna. 

Późna wiosna i lato to na wsi okres zbiorów. Ci rolnicy, którzy są posiadaczami dużych plantacji potrzebują wtedy pomocników i zatrudniają dodatkowe osoby. Często bez umowy i bez ubezpieczenia. Jednak teraz powinno się to zmienić – nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników została w środę podpisana przez Prezydenta. Podpis ten sankcjonuje powstanie nowego rodzaju umowy – o pomocy przy zbiorach.

Będzie ona mogła być zawierana na 120 dni i spowoduje, że pomocnik rolnika zostanie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, macierzyńskim i wypadkowym dla pracowników sezonowych.

Nowy rodzaj umowy ma zmniejszyć skalę zatrudniania pracowników na czarno oraz ograniczyć zawieranie nieoskładkowanych umów o dzieło.

Rolnik będzie musiał zgłosić do ubezpieczenie społecznego swojego pomocnika w 7 dni od zawarcia z nim umowy. Zobowiązany będzie również do odprowadzenia składki za dany miesiąc na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 7 dniach od dnia ogłoszenia.

(Źródło: money.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię