Kongres Zdrowia Publicznego

Kongres Zdrowia Publicznego odbył się w czwartek w Warszawie na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas posiedzenia były podjęte ważne i obecne problemy związane ze zdrowiem. Poruszono m.in temat szczepień, chorób, serca, zdrowego odżywiania, a także zastanawiano się nad związkiem zdrowia i gospodarki. 

Za nami czwarta edycja Kongresu Zdrowia Publicznego. Jest organizowana przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Instytut Ochrony Zdrowia. To międzyresortowe, systemowe wydarzenie, w którym udział biorą najwyżsi przedstawiciele wszystkich resortów odpowiedzialnych za kształtowanie koncepcji zdrowia publicznego w Polsce.

Podczas tegorocznej edycji najważniejszymi poruszanymi zagadnieniami były: szczepienia, choroby serca oraz temat oddziaływania zdrowia na gospodarkę.

Szczepienia to gorący temat. Tworzą się różne grupy przeciwko i za szczepieniem dzieci. Temat jest ważny, dlatego także został poruszony na Kongresie. Lekarze biorący udział w panelu dyskusyjnym starali się przekonać słuchaczy, że szczepionki to zdobycze cywilizacji. Szczepienia mają swoje zalety, przykładem przytoczonym na Kongresie było to, że rodzice się cieszą, gdy ich dzieci mogą zostać zaszczepione, ponieważ to oznacza, że są zdrowe.

Drugim istotnym tematem poruszanym na wydarzeniu był temat chorób serca i naczyń krwionośnych. Wielokrotnie podkreślano, że ponad połowa zgonów w Polsce jest spowodowana właśnie przez te schorzenia. Zastanawiano się nad tym w jakim stopniu zmienić w Polsce politykę zdrowotną państwa, aby nie zbankrutować, lecząc zawały serca, co zmienić, aby wydawać pieniądze bardziej efektywnie. Jednymi z bardziej szokujących danych, które zostały podane była statystyka umieralności po zawale. Co trzeci Polak umiera po trzech latach od zawału. Choroby serca zabijają z większą siłą niż nowotwory. Jednak rak bardziej przemawia do wyobraźni i jego profilaktyka jest skuteczniejsza. Trudno przekonać młodych ludzi do tego, żeby dbali o serce. Nawet osoby w wieku 18. lat są narażone na zachorowania. Innym problemem jest to, że lekarze rodzinni nie mają czasu, zapytać pacjenta o nawyki żywieniowe, o profilaktykę. Jest ona bardzo ważna, dlatego przygotowaliśmy dla Was 11 zasad: jak dbać o serce.

Kolejną istotną kwestią poruszaną na Kongresie Zdrowia Publicznego była relacja między zdrowiem, a gospodarką. Dbanie o zdrowie jest niesamowicie istotne w procesie kształtowania się gospodarki. Im człowiek zdrowszy tym gospodarka jest lepsza. To ważny argument w dyskusji o profilaktyce zdrowia. Przesłanie jakie wynikało z dyskusji o łączności zdrowia i gospodarki jest takie: jeśli Polska chce być krajem rozwijającym się, mieszkańcy muszą zadbać o swoje zdrowie.

 

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię