dawcy organów

Transplantologia stoi w Hiszpanii na bardzo wysokim poziomie. Dawcy organów w tym kraju to głównie osoby po 60. Świadomość w tej dziedzinie medycyny jest wysoko, to pozwala zaklasyfikować Hiszpanię jako kraj, w którym przeprowadza się najwięcej transplantacji. 

W ubiegłym roku łącznie przeprowadzono 5259 takich zabiegów – poinformowała kierująca ministerstwem zdrowia Dolors Montserrat. Dawcy organów, to osoby w wieku ponad 60 lat. Minister podkreśla, że ich liczba nigdy nie była tak duża jak w 2017 roku.

Łącznie odnotowaliśmy 2183 przypadki przekazania organów pacjentom. Oznacza to, że na 1 mln osób przypada u nas niemal 47 dawców (dokładnie 46,9) – powiedziała hiszpańska minister zdrowia. Zaznaczyła, że liczba dawców organów w Hiszpanii ponad dwukrotnie przekroczyła średnią europejską, która wynosi 21,5 dawcy na 1 mln mieszkańców – dodała minister.

Montserrat oświadczyła, że w przeliczeniu na mieszkańca Hiszpania przewodzi na świecie także pod względem liczby wykonanych przeszczepów. Na milionową populację przypada już u nas 113 transplantacji – powiedziała minister zdrowia.

Z danych resortu wynika, że najwięcej transplantacji dotyczyło nerek. W ubiegłym roku przeprowadzono 3269 takich operacji.

W minionym roku nastąpił również znaczny spadek liczby osób oczekujących na przeszczep. O ile pod koniec 2016 r. na transplantację czekało w Hiszpanii 5480 osób, o tyle rok później – 4896.

Według przewidywań rządu Mariano Rajoya do 2022 r. w Hiszpanii systematycznie będzie rosnąć zarówno liczba dawców organów, jak i wykonywanych przeszczepów. Spodziewamy się, że w 2022 r. na terenie naszego kraju będzie 50 dawców organów na 1 mln mieszkańców, a łączna liczba przeszczepów wyniesie 5500 rocznie – podała minister zdrowia.

(Źródło: PAP)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię