Kuchnia azjatycka staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Jest ona nie tylko smaczna, ale również niezwykle zdrowa. Ponadto wciąż w pewnym stopniu kojarzy się z daniami egzotycznymi. Czy jedząc sushi zastanawialiście się, dlaczego Japończycy jedzą pałeczkami?

Krótka historia pałeczek

Historia jedzenia pałeczkami sięga około 3 tysięcy lat przed naszą erą. Wówczas to Azjaci gotowali jedzenie w dużych naczyniach. Niektórzy z nich nie mogąc doczekać się posiłku, wyjmowali cząstki przy pomocy pałeczek. Następnie, wraz ze wzrostem liczby ludności, pojawiły się problemy z niedoborem żywności. Stąd też ograniczano porcje jedzenia, a pałeczki nadawały się dobrze do spożywania niewielkich kawałków.

Nie bez znaczenia jest także filozofia Konfucjusza, który był wegetarianinem. Otóż jego zdaniem, człowiek powinien spożywać niewielkie kawałki jedzenia. Ponadto przestrzegał on przed posługiwaniem się nożem, albowiem przedmiot ten przypominał mu rzeźnię.

Pałeczki chińskie i japońskie

Chińskie pałeczki określa się mianem „kuai-zi”. Wyrażenie to można przetłumaczyć jako „szybcy mali koledzy”. Ich długość waha się od 23 do 25 cm. Mają one prostokątny kształt, a ponadto ich zakończenie jest tępe.

Inaczej natomiast wyglądają pałeczki używane w Japonii. Otóż swoim kształtem i funkcją przypominają one szczypce. Początkowo wykonywano je z jednego kawałka drewna bambusowego, później zaczęto robić dwie oddzielne pałeczki. Warto zwrócić uwagę na długość japońskich pałeczek. Są one krótsze od chińskich, ich długość mieści się w przedziale od 18 do 20 cm.

Z czego wykonywane są pałeczki?

Pałeczki wykonywane są najczęściej z drewna bambusowego. W Azji drewno te jest niedrogie i łatwo dostępne. Dodatkowo jest ono odporne na ciepło oraz nie pozostawia po sobie żadnego posmaku. Oprócz tego pałeczki wykonywano także z drewna sandałowego, cedrowego, czy też sosnowego, a także z innych materiałów, na przykład z kości słoniowej, a nawet srebra i złota. Wszystko zależało od stanu majątkowego danej rodziny i jej upodobań.

Pałeczki to jeden z najlepiej rozpoznawalnych elementów kultury azjatyckiej. Jedzenie przy ich pomocy jest popularne w Chinach, Japonii, Korei oraz w Wietnamie. Przed podróżą do tych krajów, warto więc wiedzieć co nieco o  historii tych „sztućców”  i nauczyć się nimi posługiwać.

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.