dzień wagarowicza

Jeden z dni, na który uczniowie czekają najbardziej. 21 marca – znany jako Dzień Wagarowicza oraz pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Tradycja wagarów w ten dzień jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest to kreatywne święto, niezapisane w żadnym kalendarzu.

Jak łatwo się domyślić, w ten dzień uczniowie szkół robią sobie nadprogramowe wolne od lekcji i omijają szkołę świętując pierwszy dzień wiosny. Szkoły, aby zachęcić to przyjścia organizują specjalne zajęcia, które nie wiążą się z nauką tylko rozrywką. Najbardziej popularne są wyjścia do kina, teatru, organizowanie ognisk czy wycieczki. Powszechnie znaną tradycją jest również topienie Marzanny – samodzielnie wykonanej kukły. Uczniowie sami robią Marzannę, a następnie udają się nad rzekę, aby ją zatopić i jednocześnie przegonić zimę.

Skąd wziął się Dzień Wagarowicza?

Ten dzień obchodzony jest w Polsce i w niektórych regionach Litwy. Jednak nie wiadomo dokładnie skąd się wziął i od kiedy jest obchodzony. Możemy sobie tłumaczyć to w ten sposób, że pierwszy dzień wiosny to idealny moment na opuszczenie szkolnych murów i spędzenie czasu na świeżym powietrzu w gronie znajomych, aby przywitać nadchodzącą porę roku.

Wiemy jednak, skąd wzięło się same słowo „wagary”. Pochodzi od łacińskiego „vagari”, czyli „włóczyć się”. Znane i rozpowszechnione w Polsce dopiero na przełomie XIX I XX wieku.

21 marca możemy pozwolić swoim dzieciom oraz uczniom na trochę luzu i oderwania od codziennej rutyny. Jednak żeby zachęcić ich do pojawienia się w szkole, warto organizować ciekawe zajęcia, gry i zabawy. Ważne jest to, żeby dobrze zacząć nadchodzącą i długo wyczekiwaną wiosnę, a zimę puścić w niepamięć.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię