filozofia medycyny chińskiej

Gdy coś nam dolega i medycyna tradycyjna nie działa, szukamy alternatywnych sposobów na powrót do zdrowia. Lekarze medycyny chińskiej mówią, że trzeba to zrobić jak najwcześniej, ponieważ najważniejsze jest utrzymanie zdrowia, a nie leczenie choroby. Sprawdźcie, jaka jest filozofia medycyny chińskiej.

Taoizm

Podłoże filozoficzne medycyny chińskiej ma bardzo długą historię. Chiny mają 5 tysięcy lat, jest to stara cywilizacja, starsza niż wszystkie zachodnie razem wzięte, a mimo to ona nadal istnieje. Szczególnie teraz Chińczycy wracają do swojej tradycji. Chcą z medycyny chińskiej uczynić swój towar eksportowy. To są ludzie bardzo praktyczni, w sposób pragmatyczny traktują życie, dlatego też ich filozofia jest bardzo empiryczna. Chińczycy zawsze skupiali się na tym, co jest dookoła – mówi kustosz Maciej Góralski z Muzeum Azji i Pacyfiku. Ten pragmatyzm związany jest z rdzenną religią chińską, czyli taoizmem. Wywodzi się ona z obserwowania świata i opisu tego, co widać. Taoistyczni mistrzowie uważali, że we wszechświecie zachodzą procesy, które są odzwierciedlone w ludzkim organizmie dokładnie w ten sam sposób, co w reszcie wszechświata. W rozumieniu taoistycznym jest wiele wspólnego między tym jak funkcjonuje natura, i sposobem w jaki powinni żyć ludzie, aby pozostać zdrowi i szczęśliwi.

Jin i jang

Taoizm zakłada, że są dwie główne siły we wszechświecie czyli jin i jang. Z tego wynika także podział na ciepło i zimno, noc i dzień, słońce i księżyc można by tak dzielić w nieskończoność. Te siły cały czas na siebie oddziaływają. Jednak warto podkreślić, że nie jest to walka dobra ze złem – tłumaczy Maciej Góralski. Jang to pozytywna lub męska siła, zawarta we wszystkim, co aktywne ciepłe, twarde, solidne. Odpowiada światłu, ogniowi, dniowi, słońcu, niebu, męskości, działaniu, ruchowi, zadowoleniu. Jang jest związany z symbolem nieba. Jin natomiast jest związany z ziemią. Jest to negatywna lub żeńska zasada. Odnajdujemy ją we wszystkim co zimne, bierne, łagodne, wilgotne, tajemnicze, mgliste, spokojne. Symbolizuje ciemność, wodę, noc, księżyc, kobiecość, bezruch, ostrożność, melancholię. Wszystko we wszechświecie zawiera w sobie te dwie pierwotne energie. Jin i jang pozostają ze sobą w harmonii mimo swojej biegunowości.

Pięć elementów

Naturalna medycyna chińska jest ściśle związana z pięcioma elementami: wodą, ogniem, drewnem, metalem ziemią. Narządy ludzkie także zostały sklasyfikowane według pięciu elementów np. płuca, usta, jelito grube, włosy, skóra związane są z elementem metalu. To nie są oddzielne energie; one są połączone i są manifestacją energii życiowej – zwanej po chińsku : qi (wym : czi). Ta energia przyjmuje różne formy w zależności od pory roku i w cyklu dobowym. Dla przykładu drewno związane jest z wiosną, kiedy wszystko idzie ku górze jak rosnące drzewa i związane jest z młodością. W organizmie odpowiada m.in. za wątrobę – wyjaśnia Góralski. Teoria pięciu elementów została rozciągnięta również na dietetykę, ponieważ dieta jest jednym z najważniejszych czynników zdrowia.

Jak medycyna chińska postrzega zdrowie?

Można powiedzieć, że życie według zasad medycyny chińskiej jest życiem w zgodzie z naturą. W medycynie chińskiej zdrowie jest równowagą tych 5 żywiołów i naturalnym rezultatem życia w harmonii z porą roku i z porą dnia. My jesteśmy częścią tego świata, nasze ciała całkowicie należą do tego świata, w którym żyjemy – dodaje Maciej Góralski.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.