fryderyki 2018
foto. focebook.com/dariazawialow

Fryderyki 2018 rozdane. Najważniejsze nagrody na polskim rynku muzycznym zostały wręczone na uroczystej gali, która odbyła się w Teatrze Polskim. Artyści odebrali statuetki w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzowej. 

Fryderyki to najważniejsze muzyczne nagrody w Polsce, są przyznawane od 1994. O tym, kto zostanie wyróżniony decyduje polskie środowisko muzyczne – muzycy, autorów, producentów, dziennikarzy oraz branżę fonograficzną. W Akademii zasiada ponad 1300 osób. Prawdziwą rekordzistką jeżeli chodzi o nominację i liczbę zdobytych statuetek jest Katarzyna Nosowska i zespół Hey. W tym roku mogą doliczyć kolejną, ponieważ Akademia uznała ich album „CDN” za najlepszy album roku w kategorii muzyki rockowej. Statuetkę w imieniu zespołu odebrał Robert Ligiewicz – perkusista.

Dwie statuetki zgarnęła Daria Zawiałow, która była jedną z bardziej pewnych kandydatek do zgarnięcia nagrody. Głośno mówiło się o tym, że artystka zostanie doceniona w kategorii debiut roku i faktycznie tak się stało. Niespodzianką było jednak wyróżnienie w kategorii album roku muzyka alternatywna za płytę „A kysz!”. Zdziwiona była piosenkarka oraz producent płyty – Michał Kusz, który na scenie wyraził swoje zdziwienie, że płyta pokonała w tej kategorii zespół Voo Voo.

W kategorii hip hop, za najlepszy album roku został uznany „Szprycer” Taco Hemingwaya, raper nie pojawił się na gali, a nagrodę w jego imieniu odebrał szef wytwórni Asfalt Records Marcin Grabski. Wyraził on niezadowolenie tym, że Akademia nie zauważyła w swoich nominacjach i wyróżnieniach płyty Quebonfide pt. „Egzotyka”, która była najpopularniejszą polską płytą w 2017 roku. Poniżej pełna listów zwycięzców.

Fryderyki 2018, muzyka rozrywkowa – lista zwycięzców:

Utwór roku – „Dobry monet” Kortez

Fonograficzny debiut roku – Daria Zawiałow

Album Roku Alternatywa – Daria Zawiałow „A kysz!”

Album Roku Pop – Natalia Przybysz „Światło nocne”

Album Roku Hip-Hop – Taco Hemingway „Szprycer”

Album Roku Rock – HEY „CDN”

Album Roku Muzyka Korzeni – Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa „Re:akcja mazowiecka”

Teledysk Roku – Jazz Band Młynarski-Masecki „Abduł Bey”

Album Roku Elektronika – Paulina Przybysz „Chodź tu”

Fryderyki 2018, muzyka jazzowa – lista zwycięzców:

Album Roku – MACIEJ OBARA QUARTET „Unloved”

Artysta Roku – Maciej Obara

Fonograficzny Debiut Roku – Kuba Więcek

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię