„Fuga
foto. tvn24.pl

Agnieszka Smoczyńska autorka m.in wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu” pokaże swój najnowszy film na Festiwalu Filmowym w Cannes. „Fuga” znalazła się w niekonkursowej sekcji Semaine de la Critique.

„Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej jest polsko-czesko-szwedzką koprodukcją. Opowiada historię Alicji, która straciła pamięć. Bohaterka po dwóch latach wraca do swojego poprzedniego życia, a jej rodzina oczekuje, że odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Dziewczyna nie pamięta jednak miłości do rodziny. Scenariusz tej historii napisała Gabriela Muskała.

„Fuga” zostanie zaprezentowana w niekonkursowej sekcji Semaine de la Critique. Organizowana od 1962 r. sekcja stanowi przegląd nowego kina i jest jedną z części towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes. Swoje pierwsze filmy prezentowali na niej m.in. Bernardo Bertolucci, Ken Loach, Wong Kar Wai, Guillermo del Toro, Kevin Smith, François Ozon czy Gaspar Noe. W Semaine de la Critique biorą udział filmy pełno i krótko metrażowe będące debiutem lub drugim filmem danego reżysera. Warunek jest jeden produkcje nie mogą być pokazywane na festiwalach filmowych poza granicami kraju, w którym powstały.

Poza „Fugą” w kategorii filmów pełnometrażowych zaprezentowane zostaną m.in. „Chris the Swiss” w reż. Anji Kofmel, „One Day Un jou” w reż. Zsofii Szilagyi oraz „Diamantino” w reż. Gabriela Abrantes i Daniela Schmidta.

„Zimna wojna” z nominacją do Złotej Palmy

Nominację do tegorocznej Złotej Palmy – najważniejszej nagrody tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes – otrzymała „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Tym razem twórca nagrodzonej Oscarem „Idy” osadza fabułę w latach 50. i 60. XX w. w stalinowskiej Polsce i – jak poinformowało Kino Świat – „na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć”.

Konkurs filmów krótkometrażowych w Cannes

Ponadto produkcja studia Animoon „III” w reżyserii Marty Pajek zakwalifikowała się do konkursu filmów krótkometrażowych 71. Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie ma szansę na zdobycie Złotej Palmy. Wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi animacja „Inny” Marty Magnuskiej zostanie pokazana w sekcji Cinefondation.

Tegoroczny festiwal w Cannes rozpocznie się 8 maja i potrwa do 19 maja. Przewodniczącą jury konkursu głównego została w tym roku aktorka Cate Blanchett.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię