soczewki kontaktowe

Noszenie okularów nieraz bywa niekomfortowe i kłopotliwe. Z tego względu część osób decyduje się na korzystanie z soczewek kontaktowych. To dobry pomysł, zwłaszcza latem. Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć zanim zdecydujecie się wymianę szkieł na soczewki.

Dla niektórych soczewki to zło ostateczne, przeraża ich zbliżenie palca do oka i pozostają przy okularach. Jednak są też tacy, którzy albo nie lubią nosić okularów albo nie mogą dobrać do siebie odpowiedniego modelu i decydują się na użytkowanie soczewek. Jednak co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na ten krok?

Po pierwsze, jakie mamy możliwości? 

„Jakich soczewek kontaktowych potrzebuję?” – to pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać przed podjęciem decyzji o ich wyborze. W tym kontekście jest to jednoznaczne z tym, jak długo będziemy mogli nosić wybraną przez nas parę. Jakie soczewki są najpopularniejsze?

  • Jednodniowe – spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań to te soczewki pomagają nam w największym stopniu utrzymać higienę oka. To najzdrowsze rozwiązanie, które zapewnia komfort przez cały dzień. Rano aplikujemy soczewki z nowego opakowania, a wieczorem przed snem wyrzucamy je do kosza. Taki sposób użytkowania eliminuje potrzebę czyszczenia soczewek i przechowywania ich w specjalnym płynie. Co więcej, soczewki jednodniowe to najlepszy wybór w okresie wakacyjnym, kiedy dużo częściej i chętniej korzystamy z aktywności sportowych oraz przebywamy na świeżym powietrzu.
  • Wielokrotnego użytku – są to soczewki, które możemy wykorzystywać codziennie przez dłuższy czas. W klasycznej wersji takie soczewki zdejmujemy na noc, aby ponownie nałożyć je na gałkę oczną kolejnego ranka. W nocy soczewki muszą być przechowywane w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem do ich pielęgnacji, oczyszczającym i utrzymującym soczewki w dobrym stanie. To rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze dla osób, które wolą zainwestować w jedną parę i które z soczewek kontaktowych korzystają znacznie częściej niż z okularów. To również rozwiązanie bardziej, niż soczewki jednodniowe, korzystne ekonomicznie. Należy jednak ściśle przestrzegać zasad ich użytkowania.
Czy soczewki powinny przepuszczać powietrze?

– Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest przepuszczalność powietrza, jaką oferują nam producenci soczewek kontaktowych – komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – W teorii to dobrze, aby używana przez nas soczewka jak najlepiej przepuszczała powietrze. Dzięki temu gałka oczna lepiej „oddycha”, mniej się „męczy” oraz ma zapewnione odpowiednie „odżywianie”. W praktyce to specjalista doradzi nam rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb. Przepuszczalność soczewek jest jednak kluczowym parametrem jeśli zamierzamy w soczewkach spać – dodaje.

Korekcyjne czy nie?

Coraz popularniejsze stają się także kolorowe soczewki, które nie muszą mieć mocy korekcyjnej, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć aspekt modowy z korekcyjnym. Dzięki takim niestandardowym soczewkom możemy uwydatnić swój naturalny kolor oczu, „zmienić” barwę naszej źrenicy, a nawet stworzyć iluzję jej zmiany (np. w kształt źrenicy kota).

Nawet, jeśli chcemy skorzystać z kolorowych soczewek bez korekcji, skierujmy się po nie do profesjonalnego optyka. Niekiedy kreatywny kształt soczewki jest nieco mniejszy niż nasza źrenica, a zbyt długie wykorzystywanie takiego dodatku może być niebezpieczne dla wzroku. To jednak jeden z nielicznych przypadków, który różni kolorowe soczewki od klasycznych, a przecież w przypadku tych drugich porada specjalisty jest bezdyskusyjna. Ponadto optyk może nam zaproponować rozwiązania, o których wcześniej mogliśmy nie pomyśleć. Np. obecnie bardzo popularne są soczewki z filtrami blokującymi wpływ promieni słonecznych UVB i AVA, podobnie jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Opowiedzmy specjaliście o tym, jaki styl życia prowadzimy, a wtedy on dobierze idealne i dostosowane do naszych potrzeb rozwiązanie – puentuje Małgorzata Leszczyńska.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię