oszczędności

Stabilizacja finansowa to jeden z warunków, który pozwala żyć spokojnie. Światowy Dzień Oszczędzania to dobry czas, aby pomyśleć nad naszymi wydatkami i oszczędnościami. A jaka suma daje Polakom poczucie bezpieczeństwa? 

Z roku na rok więcej o tysiąc…

Ile oszczędności wystarcza Polakom, żeby czuć się bezpiecznie? Według tegorocznego badania jest to średnio ok. 5 tys. zł. Warto zauważyć, że kwota ta z roku na rok systematycznie rośnie. Dwa lata temu było to 3200 zł, rok temu 4100 zł, w tym roku jest to kolejny tysiąc więcej – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. Najmniej pieniędzy, aby mieć poczucie bezpieczeństwa, potrzebują ludzie młodzi. Najwięcej – osoby z wyższym wykształceniem i przedsiębiorcy, niektórzy podawali kwoty rzędu 300 tys. zł.

Aż 60 % Polaków nie czuje się zabezpieczona finansowo

Tylko 40% Polaków udało się już zgromadzić sumę pieniędzy, która pozwala im czuć się bezpiecznie. Ile czasu to zajmuje? 16% z nas zakłada, że wystarczyłby na to kwartał. Prawie co czwarta osoba potrzebowałaby dwukrotnie więcej czasu. Kolejne 16% badanych musiałoby oszczędzać przez 12 miesięcy, a 22% – przez ponad rok. 1/respondentów nie wie, ile czasu zajęłoby zebranie niezbędnych oszczędności.

20% Polaków nie chce odkładać pieniędzy

Jak wynika z badania Barometr Providenta, 80% Polaków uważa, że dobrze jest oszczędzać; oczywiście nie wszystkim przedstawicielom tej grupy się to udaje. Co jest niepokojące, 1/5 badanych mówi, że absolutnie nie potrzebuje oszczędzać, że warto żyć chwilą oraz wydawać pieniądze na przyjemności tu i teraz – stwierdza Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Jednak dla tych, którzy chcą oszczędzać, a trochę im to nie wychodzi polecamy nasz poradnik: „jak oszczędzać pieniądze?”

(Źródło: infowire.pl)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię