wioska olimpijska
foto. sport.se.pl

Wioska olimpijska słynie z tego, że czuć tam klimat igrzysk. Miejsce, w którym mieszkają sportowcy jest bardzo dobrze wyposażone. W czasie wolnym od zawodów można porobić ciekawe rzeczy. Sprawdźcie szczegóły.  

Górska wioska olimpijska to przede wszystkim skupisko ośmiu piętnastopiętrowych apartamentowców. W jednym z nich mieszka znaczna część polskiej reprezentacji. Są to głównie sportowcy rywalizujący w konkurencjach narciarskich. Biało-czerwoni zajmują piętra od ósmego do 12. Niżej mieszka liczniejsza reprezentacja Czech, a wyżej Turcy.

Organizatorzy szczycą się tym, że wszystkie mieszkania, które zajmują reprezentacje, są już sprzedane. Wiąże się to ze specyficznym ich wystrojem – ściany są zabezpieczone specjalną folią, podobnie jak niektóre szafki, do których obecni lokatorzy nie mają dostępu. Mimo panujących na zewnątrz niskich temperatur sportowcy nie marzną. Mieszkania wyposażone są w wydajne ogrzewanie podłogowe.

W podziemiach „polskiego” budynku znajduje się centrum fitness, a zaraz obok poliklinika. Dyżurujący w Pjongczangu dr Jarosław Krzywański na brak pracy nie narzeka, ale na szczęście nie musiał interweniować w poważnych przypadkach.

  • foto. sport.se.pl

Miejsce, w którym sportowcy najchętniej się gromadzą jest jadłodajnia. Ulokowano ją w wielofunkcyjnej hali YongPyong Dome, w której w 1999 roku odbyły się m.in. ceremonie otwarcia i zamknięcia zimowych igrzysk azjatyckich. 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu serwowane są zarówno dania kuchni azjatyckiej, jak i europejskiej. Łącznie do wyboru jest ich 450. Nie zabrakło pozycji dla wegetarian, a także posiłków uwzględniających wyznanie religijne.

W dużym tymczasowym namiocie ulokowano szereg punktów handlowych i usługowych. Panie chcące poprawić swoją fryzurę muszą przygotować co najmniej 17000 wonów (57 zł). W sklepie z oficjalnymi pamiątkami można natomiast niemal wszystko kupić z wizerunkiem olimpijskich maskotek – białym tygrysem Soohorangiem i niedźwiedziem himalajskim Bandabim.

Zaraz za wejściem na teren wioski znajduje się plac, na którym powiewają flagi wszystkich krajów uczestniczących w igrzyskach.

(Źródło: PAP)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię