Sophia

W Krakowie podczas kongresu Impact’18 Akademia Górniczo-Hutnicza zdecydowała się na nietypowy ruch. Władze uczelni przyznały indeks robotowi. 

Sophia to humonoidalna maszyna, która została stworzona w Hongkongu i jako pierwszy robot na świecie otrzymała obywatelstwo narodowe. Od roku posiada paszport Arabii Saudyjskiej. W Krakowie odbywa się teraz kongers Impact’18, który jest największym kongresem nowych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej. Na to ważne wydarzenie zostali zaproszeni specjalni goście jednym z nich jest właśnie humanoidalna Sophia.

Obdarzona sztuczną inteligencją Sophia otrzymała indeks podczas kongresu Impact’18 w Krakowie.

Ten gest, prócz swojego symbolicznego wyrazu, jest też sygnałem dla świata, że nauki techniczne, tak licznie reprezentowane i uprawiane w AGH w Krakowie, gotowe są zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie rozwój sztucznej inteligencji – powiedział prorektor ds. współpracy AGH w Krakowie prof. Jerzy Lis.

Pogłębianie zagadnień związanych z implementacją sztucznej inteligencji jest koniecznością i obowiązkiem dla uczelni, która od początku za cel stawiała sobie odpowiedź na wyzwania przyszłości – dodał.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zdecydowała o przyjęciu Sophi na studia, ponieważ jest ona wyrazem tego, nad czym uczelnia pracuje od kilkudziesięciu lat – zaawansowanych prac związanych z wdrożeniem w życie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji (AI-artificial intelligence). Algorytmy inteligentnego studenci i pracownicy AGH wykorzystują m.in. tworząc bolidy, motocykle elektryczne, łodzie solarne, lądowniki planetarne.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię