panorama - Lublin

Słoneczny, wiosenny weekend, przyroda budzi się do życia, słyszysz dobiegający zza okna śpiew ptaków i zastanawiasz się jak wykorzystać ten czas? Nagle, uświadamiasz sobie, że dalej leżysz na kanapie po ciężkim tygodniu w pracy, oglądając kolejne odcinki swojego ulubionego serialu i podjadając słodkości. A może zamiast tego wyruszyć w małą podróż? Co powiesz na wycieczkę do urokliwego Lublina?

Ostatnio odwiedziłam Lublin, który jest nazywany stolicą wschodniej Polski. Moje wrażenia z krótkiego wypadu są raczej dobre, jednak mam kilka zastrzeżeń do karty turysty, która bardziej utrudnia zwiedzanie niż pomaga. Jednak chcę się z Wami podzielić kilkoma miejscami, które warto zobaczyć będąc w Lublinie oraz restauracjami, w których można jeść naprawdę pyszne jedzenie. To co charakterystyczne dla Lublina i Lubelszczyzny to także cebularze, których historia jest bardzo ciekawa. Zaczynajmy tę podróż.

Jak wypowiadają się mieszkańcy Lublin to miasto inspiracji, gdzie świadomość historii inspiruje przyszłość. Historia szczególnie zachowuje się w kościołach, dlatego koniecznie zajrzyj do Archikatedry Lubelskiej i Bazyliki Ojców Dominikanów. Pamiętaj jednak o odbywających się w niedziele nabożeństwach! Warto wówczas skorzystać z okazji i odwiedzić Jeszywas Chachmej, gdzie z kolei w soboty odbywa się szabat, czyli ostatni dzień tygodnia w judaizmie. Jeśli o kulturze żydowskiej mowa, obowiązkowo odwiedź restaurację Mandragora w której skosztujesz lina w śmietanie, kaczkę z cymesem na pęczaku, koszerne mięso, a na deser rugelachy lub lekah.

Lublin

Co mają jednak wspólnego kultura i kuchnia żydowska oraz lubelski przysmak?

Jak głosi legenda, kochanką króla Kazimierza Wielkiego była Esterka, żydówka, która ugościła strudzonego króla tym co miała… a miała głównie cebulę i mak. Toteż niewiele myśląc wypiekła placek przyprawiony o wspomniane składniki, wśród których dominowała zdecydowanie cebula. Stąd i zresztą nazwa lubelskiego przysmaku: cebularz. Przyrządzać historyczny, regionalny produkt nauczą Cię w Lublinie wykwalifikowani piekarze w Muzeum Cebularza.

Dzieje Lubelszczyzny gruntownie przedstawiają liczne obrazy i ekspozycje na Zamku – obowiązkowa pozycja na liście do odwiedzenia. Składowymi zamku są muzeum i baszta z której rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta. Tutaj także, w murach  muzeum znajdziemy Kaplicę Trójcy Świętej, jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.