małżeństwo niszczy zdrowie

Często mówi się, że małżeństwo stabilizuje stan psychiczny i sprawia, że partnerzy rzadziej chorują. Jednak nowe badania podważają te tezy. Nieudany związek niszczy zdrowie podobnie jak palenie. 

Wcześniejsze badania mówiły o tym, że małżeństwo daje poczucie stabilizacji oraz sprawia, że partnerzy są w lepszej kondycji zdrowotnej. Badania wskazują, że osoby żyjące w związkach małżeńskich rzadziej chorują, cieszą się lepszym samopoczuciem psychicznym – wyjaśnia Rosie Shrout. Jednak najnowsze badania nieco podważają wcześniejsze doniesienia. Dobra kondycja, małżonków w dużej mierze zależy od kondycji ich związku.

Nieudane małżeństwo, w którym co chwile dochodzi do konfliktów wpływa negatywnie na zdrowie zarówno żon jak i mężów. Jednak to w przypadków mężczyzn naukowcy z uniwersytetów w Nevadzie i Michigan odkryli więcej negatywnych zmian zdrowotnych.

Konflikt w związku może prowadzić do szkodliwych reakcji w organizmie, takich jak stany zapalne, uwalnianie hormonów stresu, te z kolei mogą negatywnie wpływać na zdrowie serca oraz układu odpornościowego. Doświadczanie wielu konfliktów w związku jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, podobnie jak niewłaściwy styl życia i niezdrowe nawyki takie jak palenieKonflikt może być szczególnie szkodliwy dla zdrowia, jeśli małżonkowie są wrogo nastawieni lub defensywni podczas sporów lub jeśli ciągle dyskutują o tym samym problemie bez jakiegokolwiek rozwiązania – powiedział Shrout.

Veronica Lamarche, profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie w Essex ostrzega, że reakcje fizyczne na konflikt w relacji mogą powodować długotrwałe uszczerbki na zdrowiu.
Nie jest tak, że pojedyncza sprzeczka w związku będzie nieodwracalnie szkodzić zdrowiu. Częsta walka przez wiele lat będzie zbierała żniwo. Ważne jest, aby efektywnie komunikować się ze sobą, aby minimalizować konflikty – wyjaśnia profesor.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię