eksport towarów

Eksport prężnie rozwija się w Polsce. Rzeczywiste wyniki wypadły lepiej niż te prognozowane. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, od stycznia do sierpnia 2017 roku wartość zagranicznej sprzedaży wyniosła w Polsce aż 131,4 mld euro. Sprawdź, kto najczęściej kupuje nasze produkty. 

Dynamiczny wzrost eksportu do USA

Często moment porównanie prognoz z rzeczywistymi rezultatami nie jest zadowalające. Jednak polski eksport zdecydowania daje powody do radości. Fakt faktem prognozy się nie sprawdziły, ale to zawsze dobrze, gdy jest lepiej niż się oczekiwało. Dane dotyczące obrotów towarowych w pierwszych ośmiu miesiącach roku prezentują się rewelacyjnie – znacznie lepiej od prognoz rynkowych. Dobrze rozwija się również współpraca handlowa Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Eksport do USA wzrósł aż o 28,3%. – zauważa Michał Kolasa, analityk z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Stany Zjednoczone są jednym z dziesięciu najważniejszych partnerów handlowych Polski. Sprzedaż towarów do krajów rozwiniętych spoza Unii Europejskiej wzrosła o 16,6%. Jej wartość osiągnęła 9,2 mld euro.

Niemcy najważniejszym partnerem handlowym

Najważniejszymi odbiorcami polskich towarów pozostają państwa Unii Europejskiej  trafia do nich 79% naszych produktów. Najistotniejszym partnerem handlowym Polski są Niemcy, którzy przyjmują aż 27% całego eksportu. Do sierpnia bieżącego roku nasi zachodni sąsiedzi kupili od nas towary za 36 mld euro, czyli o 9,3% więcej niż w roku poprzednim. Dynamicznie rozwija się również eksport do państw Europy Środkowo-Wschodniej: osiągnął poziom 7,8 mld euro, co oznacza wzrost o 24,2 % w skali roku.

Eksport przekroczy 200 miliardów euro w 2018?

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) prognozuje, że wartość eksportu do końca roku wyniesie łącznie 196 mld euro, co będzie oznaczało wzrost o 10,5 proc. rok do roku. „Do tak dynamicznego zwiększenia strumienia eksportu przyczyni się sprzyjająca koniunktura gospodarcza na świecie oraz wzrost liczby inwestycji w krajach Unii Europejskiej” – tłumaczy ekspert. Tendencja ta powinna utrzymać się w 2018 roku. Według prognoz KUKE, polski eksport wzrośnie wówczas o kolejne 8,4%, do wartości 212 mld euro.

(Źródło: infowire.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię