Młodzi Polacy bez pracy

Brak aktywności zawodowej u młodych ludzi to zjawisko występujące w całej Unii Europejskiej. Największy brak aktywności wykazują młodzi Włosi. W Polsce co szósta osoba w wieku 20 – 24 nie pracuje, ani nie uczy się. Sprawdźcie, jakie możliwości daje im rynek pracy. 

W grupie osób w wieku 20 – 24 bezrobocie zawsze było największe i tak jest nadal. Część młodych Polaków poświęca czas tylko na naukę, ale coraz więcej studentów podejmuje pracę jeszcze w trakcie edukacji. W tej grupie 59% osób jest aktywnych zawodowo. Jednak jak wynika z danych Eurostatu aż 16,8 % młodych Polaków nie podejmuje żadnej aktywności – ani się nie uczy ani nie pracuje.

Aktywizacja tych osób będzie wyzwaniem dla rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że w ciągu następnych 10 lat liczba ludzi w wieku 19 – 25 zmaleje o pół miliona. Ten spadek związany jest z niżem demograficznym. Wtedy na rynku pracy będzie brakować młodych osób, które naturalnie wypełniają luki.

Jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia dla młodych osób to największy niedobór kadr jest w sektorze handlu i produkcji. Młodzi Polacy często znajdują także pracę w usługach.

Jak wspomnieliśmy wcześniej 59 proc. osób w wieku 20 – 24 jest aktywna zawodowo. Często studenci łączą naukę ze studiami. Część z nich specjalnie wybiera niestacjonarny tok studiów, po to aby móc połączyć pracę i naukę. Jeżeli popatrzymy na średnie stawki godzinowe to zarobki nie wyglądają najgorzej. Barman może zarobić nawet 17 złotych za godzinę, a pracownik call center 14,5. Dla młodych osób, które chcą się rozwijać firmy z różnych sektorów organizują staże i praktyki. Nieraz po odbyciu stażu firma decyduje się na podjęcie stałej współpracy.

Możliwości pracy i rozwoju dla młodych Polaków są, ale czy są chęci do podjęcia wysiłku?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię