Młodzi Polacy bez pracy

Brak aktywności zawodowej u młodych ludzi to zjawisko występujące w całej Unii Europejskiej. Największy brak aktywności wykazują młodzi Włosi. W Polsce co szósta osoba w wieku 20 – 24 nie pracuje, ani nie uczy się. Sprawdźcie, jakie możliwości daje im rynek pracy. 

W grupie osób w wieku 20 – 24 bezrobocie zawsze było największe i tak jest nadal. Część młodych Polaków poświęca czas tylko na naukę, ale coraz więcej studentów podejmuje pracę jeszcze w trakcie edukacji. W tej grupie 59% osób jest aktywnych zawodowo. Jednak jak wynika z danych Eurostatu aż 16,8 % młodych Polaków nie podejmuje żadnej aktywności – ani się nie uczy ani nie pracuje.

Aktywizacja tych osób będzie wyzwaniem dla rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że w ciągu następnych 10 lat liczba ludzi w wieku 19 – 25 zmaleje o pół miliona. Ten spadek związany jest z niżem demograficznym. Wtedy na rynku pracy będzie brakować młodych osób, które naturalnie wypełniają luki.

Jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia dla młodych osób to największy niedobór kadr jest w sektorze handlu i produkcji. Młodzi Polacy często znajdują także pracę w usługach.

Jak wspomnieliśmy wcześniej 59 proc. osób w wieku 20 – 24 jest aktywna zawodowo. Często studenci łączą naukę ze studiami. Część z nich specjalnie wybiera niestacjonarny tok studiów, po to aby móc połączyć pracę i naukę. Jeżeli popatrzymy na średnie stawki godzinowe to zarobki nie wyglądają najgorzej. Barman może zarobić nawet 17 złotych za godzinę, a pracownik call center 14,5. Dla młodych osób, które chcą się rozwijać firmy z różnych sektorów organizują staże i praktyki. Nieraz po odbyciu stażu firma decyduje się na podjęcie stałej współpracy.

Możliwości pracy i rozwoju dla młodych Polaków są, ale czy są chęci do podjęcia wysiłku?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.