styl wabi-sabi

Wiosna to pora roku, która sprzyja przeprowadzkom i remontom. A gdy chcemy zmienić wygląd naszego mieszkania to zastanawiamy się nad obecnymi trendami i ich funkcjonalnością. Sprawdźcie, dwa style, które obecnie wiodą prym w dekoracji wnętrz. 

Urządzanie mieszkań to trudna sprawa. Często musimy zmierzyć się z decyzjami w jakim kierunku pójść. Zastanawiamy się nad tym czy urządzać mieszkanie zgodnie z najmodniejszymi trendami na ten sezon czy zdecydować się na klasyczne rozwiązania. Jeżeli lubicie zaprzyjaźniać się z modą warto zwrócić uwagę przede wszystkim na styl wabi-sabi oraz motywy zaczerpnięte z ogrodów botanicznych.

Styl wabi-sabi

Wabi-sabi wywodzi się z japońskiej estetyki. Opiera się na idei akceptowania tymczasowości oraz niedoskonałości wszystkiego, co nas otacza. W tym stylu za piękne uznaje się to, co wiekowe, asymetryczne oraz surowe. Wabi-sabi to kult autentyczności – docenia się w nim wysłużone przedmioty o prostych formach. Japończycy potrafili znaleźć w nich piękno upływającego czasu. Głównymi wyznacznikami stylu wabi-sabi są prostota, która niesie ze sobą minimalizm, posługiwanie się neutralnymi kolorami, najlepiej wykorzystywać beże, brąze oraz szarości, dzięki którym wnętrze zyskuje przytulny charakter. Jeśli jednak lubicie, aby w waszym domu widać było bardziej żywe kolory można wykorzystać do tego ciemnozielone odcienie oraz błękity. Styl wabi-sabi wykorzystuje także naturalne materiały. Drewno, skóra, len, bawełna – to z nich powinno być stworzone wyposażenie mieszkania.

Motywy ogrodu botanicznego – dekoratorzy je uwielbiają

Aranżacje nawiązujące do ogrodów botanicznych to obecnie jeden z najsilniejszych trendów – zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i urządzających swoją przestrzeń. Naturalne kolory, egzotyczne kwiaty oraz nadruki sprawiają bowiem, że nawet w mieszkaniu znajdującym się w środku ruchliwego miasta można poczuć się jak na łonie natury.

Trend botaniczny ma kilka wyrazistych wyznaczników m.in wykorzystanie naturalnego drewna, zieleni i błękitu. Te barwy kojarzą się z wiosenno-botanicznym klimatem. Motywy roślinności są silnie związane z tym trendem, dobrze umiejscowić rośliny na dodatkach. Poduszki, zasłony, narzuty na łózka to elementy, które mogą nadawać wnętrzu botanicznego wyglądu. Charakterystycznym dla tego trendu jest także połączenie zieleni oraz roślin z bielą i drewnem. Ciekawym przełamaniem typowego myślenia o trendzie botanicznym jest połączenie kwiatowych akcentów z kolorem czerwonym. Aranżacja w taki intensywnych barwach pobudzi Cię do działania i doda energii po zimowej nostalgii.

(Źródło: dekoria.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię