demencja starcza

Demencja starcza to choroba, która dotyka osoby po 65 roku życia. W Polsce na tę przypadłość cierpi ponad 300 tysięcy osób. Jednak w kwestii leczenia tej choroby powinniśmy brać przykład z Holendrów, którzy bardzo dobrze radzą sobie z tym zagadnieniem.

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera podaje, że w Europie żyje 7 mln osób z demencją starczą, a w 2050 roku będzie ich już 15 mln. W Polsce natomiast, według szacunków, żyje ponad 300 tys. osób z tą przypadłością. Choroba dopada najczęściej osoby po 65 r.ż i charakteryzuje się obniżoną sprawnością umysłową, wahaniem nastrojów i wędrówkami pamięcią do czasów młodości chorego. Potrafi on kojarzyć odległe czasowo sytuacje i ludzi, jednocześnie mając problem z przypomnieniem sobie niedalekich wydarzeń.

Choroba stwarza niebezpieczeństwo pozostawienia seniora samego. Opieka nad osobami z demencją starczą przede wszystkim powinna być stała. Powinno się monitorować chorobę i podporządkować ją konkretnym planom.

Holandia wzorem do naśladowania

Z chorobą demencji starczej bardzo dobrze radzą sobie w Holandii. Rozwiązania stosowane w tym kraju zadziwiają swoją pomysłowością i praktycznością. Przykładem jest wioska De Hogeweyk, stworzona dla osób z tą przypadłością. Miejscowość stanowi ogromny ośrodek opieki. Są tam sklepy, parki, a nawet teatr. Co więcej, chorzy mieszkają w domu, urządzonym w stylu, w jakim czują się najlepiej. Wszystko po to, aby umożliwić chorym, jak najbardziej normalne, godne życie. Mogą oni swobodnie poruszać się po wiosce, spacerować, robić zakupy, bo ta jest w zupełności bezpieczna. Jest tylko jedno, strzeżone wyjście. Chorzy w wiosce dużo się ruszają, a co za tym idzie – dłużej zachowują dobrą kondycję. To pomysł, z którego przykład powinny czerpać inne kraje.

Innowacyjny sprzęt pomaga zaktywizować pacjentów

W obserwacjach „A systematic review – physical activity in dementia: The influence of the nursing home environment” zespół holenderskich lekarzy dowiódł, że 90 proc. pacjentów z tą przypadłością, którzy przebywają w domach opieki, nie podejmuje aktywności fizycznej przez większość dnia. Co za tym idzie, bierność ta ma negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne chorych. W konsekwencji pogarsza jakość ich życia.

Badacze dowiedli, że w terapii osób z demencją starczą istotną rolę odgrywają sprzęty, które zawierają świecące i ruchome elementy. Dostrzegli oni, że elementy te stymulują aktywność fizyczną u pacjentów. Jeszcze większy wpływ na zachęcenie pacjentów do podjęcia wysiłku mają sygnały dźwiękowe i muzyka. Dowiedli oni, że metoda multisensoryczna wykazuje pozytywne rezultaty w spowalnianiu rozwoju choroby. Dlatego w rehabilitacji osób cierpiących na demencję starczą dobrze sprawdzają się urządzenia multimedialne, takie jak stół interaktywny, które stymulują pacjentów intelektualnie i sprawiają, że są oni bardziej aktywni. – Stół interaktywny to gra dla osób z umiarkowaną lub ciężką demencją. Urządzenie motywuje chorych do uczestniczenia w aktywności fizycznej i społecznej. Liczne gry, składające się z interaktywnych animacji świetlnych, które reagują na ruchy dłoni i ręki, są rzutowane na stole. Sprzęt działa także na zmysł słuchu, reagując na postępy użytkownika – mówi Maciej Mazurkiewicz, prezes zarządu firmy Funtronic, produkującej stół interaktywny Magiczny Dywan.

Tego typu sprzęt jest także dostępny w Polsce. Co więcej, to polski producent jest jego największym dystrybutorem do krajów europejskich, w tym także Holandii. W zeszłym roku dostarczyli na rynki Belgii, Holandii, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch ponad 700 urządzeń. – Zdecydowana większość trafiła do Holendrów, którzy zakupili 500 Magicznych Dywanów, co zupełnie nie dziwi, ponieważ są oni liderem w rehabilitacji osób starszych. Jeśli chodzi o Polskę to niestety jest wręcz przeciwnie. W naszym kraju żaden ośrodek nie dysponuje jeszcze takim sprzętem – dodaje Mazurkiewicz.

Chociaż działania rehabilitacyjne nie odmłodzą i nie uzdrowią chorego, to jeśli będą prowadzone stale i konsekwentnie, mogą przynieść postępy w leczeniu. Chory powinien pozostać aktywny tak długo, jak to możliwe.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię