medycyna podróży

Czy zdajesz sobie sprawę, że ryzyko zachorowania na odrę w Europie każdego roku jest coraz większe? Okazuje się, że co roku odnotowuje się nawet 3-krotnie większą liczbę zakażeń. Poznaj statystyki, które przedstawia medycyna podróży i zabezpiecz się przed chorobami, które mogą zagrażać Twojemu życiu. Odra jest jedną z nich.

Nawet 20 000 zachorowań na Odrę w ciągu ostatniego roku. Właśnie taki wskaźnik przedstawiają notowania medycyny podróży, dziedziny, której specjaliści zajmują się profilaktyką i zwalczaniem niekorzystnego wpływu chorób, których ryzyko zakażenia jest większe w czasie wyjazdów w różne zakątki świata. Medycyna podróży jasno wskazuje więc, że największe ryzyko zachorowania na Odrę panuje w Rumunii oraz na Ukrainie, biorąc pod uwagę kraje europejskie. Osoby niezaszczepione na tę chorobę powinny zrezygnować z wyjazdu do tych krajów albo natychmiast się zaszczepić.

Odra w Polsce

Polska jest krajem bezpiecznym, biorąc pod uwagę ryzyko zachorowania na odrę. Rocznie odnotowuje się nie więcej niż 130 zachorowań wśród osób niezaszczepionych. W ostatnim czasie ryzyko zarażenia jest jednak znacznie wyższe. Specjaliści, dla których medycyna podróży jest główną dziedziną działalności zawodowej, wskazują, że w ostatnim czasie zdiagnozowano przypadki odry w zwiększonej liczbie, w jednym rejonie Polski. Można tu mówić o małej epidemii, a winą za zakażenia obarcza się przede wszystkim osoby, które nie zdecydowały się na szczepienia przeciwko odrze. Tylko w jednej szkole podstawowej zachorowało 10 uczniów, którzy z kolei zarazili członków swojej rodziny. Wszyscy oczywiście nie byli zaszczepieni. Odra w Pruszkowie to dzisiaj doskonały przykład zbagatelizowania ryzyka. Okazuje się, że to choroba nieco zapomniana, ale jednak nadal niezwykle niebezpieczna. Pamiętajmy, że odra to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych, których powikłania mogą zakończyć się zgonem pacjenta.

Dlaczego należy chronić się przed odrą?

Jak wskazuje medycyna podróży, odra to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Rozpowszechnia się drogą kropelkową, a ryzyko zarażenia jest w jej przypadku ogromne. Osoby, które nie są zaszczepione na odrę, mogą być narażone na szereg powikłań. Odra może wywołać:

  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie płuc,
  • niedowłady,
  • upośledzenia mowy,
  • upośledzenie psychiczne.

Po co nam gabinety medycyny podróży?

W Polsce coraz większe grono rodziców decyduje się na nieszczepienie swoich dzieci, chociaż akurat szczepionka przeciwko odrze jest obowiązkowa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wybrać się do gabinetów, w których przyjmują specjaliści z dziedziny, jaką jest medycyna podróży. To ci medycy przedstawią wszelkie za i przeciw dotyczące szczepień i to nie tylko w sytuacji chęci odbycia zagranicznych wojaży do krajów, które objęte są zwiększonym ryzykiem zachorowania na odrę czy inne choroby zakaźne. Tylko poznanie rzeczywistych zagrożeń i uświadomienie sobie powikłań, jakie może wywołać choroba, pozwoli rozsądnie ocenić sytuację.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.