medycyna podróży

Czy zdajesz sobie sprawę, że ryzyko zachorowania na odrę w Europie każdego roku jest coraz większe? Okazuje się, że co roku odnotowuje się nawet 3-krotnie większą liczbę zakażeń. Poznaj statystyki, które przedstawia medycyna podróży i zabezpiecz się przed chorobami, które mogą zagrażać Twojemu życiu. Odra jest jedną z nich.

Nawet 20 000 zachorowań na Odrę w ciągu ostatniego roku. Właśnie taki wskaźnik przedstawiają notowania medycyny podróży, dziedziny, której specjaliści zajmują się profilaktyką i zwalczaniem niekorzystnego wpływu chorób, których ryzyko zakażenia jest większe w czasie wyjazdów w różne zakątki świata. Medycyna podróży jasno wskazuje więc, że największe ryzyko zachorowania na Odrę panuje w Rumunii oraz na Ukrainie, biorąc pod uwagę kraje europejskie. Osoby niezaszczepione na tę chorobę powinny zrezygnować z wyjazdu do tych krajów albo natychmiast się zaszczepić.

Odra w Polsce

Polska jest krajem bezpiecznym, biorąc pod uwagę ryzyko zachorowania na odrę. Rocznie odnotowuje się nie więcej niż 130 zachorowań wśród osób niezaszczepionych. W ostatnim czasie ryzyko zarażenia jest jednak znacznie wyższe. Specjaliści, dla których medycyna podróży jest główną dziedziną działalności zawodowej, wskazują, że w ostatnim czasie zdiagnozowano przypadki odry w zwiększonej liczbie, w jednym rejonie Polski. Można tu mówić o małej epidemii, a winą za zakażenia obarcza się przede wszystkim osoby, które nie zdecydowały się na szczepienia przeciwko odrze. Tylko w jednej szkole podstawowej zachorowało 10 uczniów, którzy z kolei zarazili członków swojej rodziny. Wszyscy oczywiście nie byli zaszczepieni. Odra w Pruszkowie to dzisiaj doskonały przykład zbagatelizowania ryzyka. Okazuje się, że to choroba nieco zapomniana, ale jednak nadal niezwykle niebezpieczna. Pamiętajmy, że odra to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych, których powikłania mogą zakończyć się zgonem pacjenta.

Dlaczego należy chronić się przed odrą?

Jak wskazuje medycyna podróży, odra to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Rozpowszechnia się drogą kropelkową, a ryzyko zarażenia jest w jej przypadku ogromne. Osoby, które nie są zaszczepione na odrę, mogą być narażone na szereg powikłań. Odra może wywołać:

  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie płuc,
  • niedowłady,
  • upośledzenia mowy,
  • upośledzenie psychiczne.

Po co nam gabinety medycyny podróży?

W Polsce coraz większe grono rodziców decyduje się na nieszczepienie swoich dzieci, chociaż akurat szczepionka przeciwko odrze jest obowiązkowa. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wybrać się do gabinetów, w których przyjmują specjaliści z dziedziny, jaką jest medycyna podróży. To ci medycy przedstawią wszelkie za i przeciw dotyczące szczepień i to nie tylko w sytuacji chęci odbycia zagranicznych wojaży do krajów, które objęte są zwiększonym ryzykiem zachorowania na odrę czy inne choroby zakaźne. Tylko poznanie rzeczywistych zagrożeń i uświadomienie sobie powikłań, jakie może wywołać choroba, pozwoli rozsądnie ocenić sytuację.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię