orły 2018

Tegoroczne Orły zostały rozdane po raz 20. Najwięcej nagród zdobył film pt. „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Z okazji jubileuszu wybrano także Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia. Sprawdźcie kogo nagrodzono. 

Orły 2018 to plebiscyt organizowany przez Polską Akademię Filmową. W tym roku odbyła się już 20. edycja. Z tej okazji postanowiono wyróżnić Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia, nagrodę tę przyznała publiczność głosując internetowo. Zwyciężył „Pianista” wyreżyserowany przez Romana Polańskiego. –Ten film jest moim talizmanem. Ta nagroda ma wielkie znaczenie dla mnie i dla tego filmu. Dwadzieścia lat temu otrzymał wiele nagród, w tym Złotą Palmę, Oscary itd., ale to wszystko były nagrody dane przez filmowców i akademie. A ta nagroda jest od publiczności. Po dwudziestu latach otrzymanie takiej nagrody ma dla mnie niesłychane znaczenie – powiedział Polański. Za całokształt twórczości Orła odebrał Jerzy Stuhr. Galę prowadził jego syn Maciej, który wygłosił na scenie mowę pochwaloną, w której docenił kunszt aktorski swojego ojca.

Na gali Orły 2018 przyznano nagrody najlepszym polskim filmom z zeszłego roku. Aby móc ubiegać się o Orła należy spełnić kilka warunków m.in film musi trwać więcej niż 70 minut, musi być wyświetlany na otwartych, płatnych pokazach filmowych przez co najmniej tydzień. W tym roku najwięcej statuetek przyznano filmowi pt. „Cicha noc” – był nominowany w 11 kategoriach, a dostał 9 wyróżnień. Został uznany za najlepszy film roku, pokonując m.in „Pokot” oraz „Twojego Vincenta”. Doceniono także jego scenariusz, reżyserię oraz grę aktorską. Dawid Ogrodnik zwyciężył w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. To już kolejne wyróżnienie dla tego aktora za rolę Adama w filmie Domalewskiego.

Oprócz „Cichej nocy” podczas gali Orły 2018 dwoma Orłami wyróżniono film pt. „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Doceniono muzykę, którą stworzył Radzimir Dębski oraz kreację aktorską Magdaleny Boczarskiej uznając tę rolę za najlepszą główną rolę kobiecą.

Nagrody przyznano także twórcom nominowanego do Oscara „Twojemu Vincentowi”. Polsko-brytyjska produkcja otrzymała wyróżnienie za montaż oraz scenografię.

W ubiegłym roku za najlepszy film uznano „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego. W poprzednich latach wyróżnieni zostali także m.in. Małgorzata Szumowska za „Body/Ciało”, Łukasz Palkowski za „Bogów”, Paweł Pawlikowski za „Idę” oraz Marcin Krzyształowicz za „Obławę”.

Gratulujemy zwycięzcom! 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię