samochody elektryczne
Parę słów o autach elektrycznych.

Z roku na rok po drogach jeździ coraz więcej aut elektrycznych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że samochody elektryczne są coraz lepsze i mogą znacznie skuteczniej konkurować z tradycyjnymi konstrukcjami. Przyjrzyjmy się im zatem bliżej, albowiem zasługują one na uwagę.

Zalety samochodów elektrycznych

Auta elektryczne posiadają liczne zalety. Najważniejszą z nich jest bez wątpienia ekonomika jazdy. Nierzadko 100 kilometrów możemy przejechać za około 10 złotych. Tego typu samochody są również bardzo ciche. Napęd elektryczny nie emituje bowiem dźwięków znanych z aut spalinowych. Dużą zaletą jest także prostota konstrukcji. Wbrew pozorom silnik elektryczny nie jest przesadnie skomplikowanym urządzeniem, stąd też jego niezawodność jest wyższa. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna kwestia. Silnik elektryczny posiada stały moment obrotowy, wobec czego zapewnia on autu doskonałe przyspieszenie. Nawet rodzinne pojazdy przyspieszają podobnie jak tradycyjne samochody sportowe.

Wady samochodów elektrycznych

Najważniejszą wadą jaką posiadają pojazdy elektryczne jest ich cena. Niestety, są one kilkukrotnie droższe od aut spalinowych tej samej klasy. Wysoka cena bardzo negatywnie wpływa na ich popularność, bowiem naprawdę niewielu kierowcom opłaca się posiadanie takiego auta z ekonomicznego punktu widzenia. Drugim problemem jest czas ładowania do pełna, który nierzadko wynosi kilka godzin. Jest to poważny problem biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki zasięg aut elektrycznych. Kłopotem jest także to, że niewiele jest punktów ładowania w naszych miastach.

Przykładowe modele

Samochody na prąd ma w swojej ofercie coraz więcej producentów. Najsłynniejszym takim autem jest amerykańska Tesla Model S – limuzyna o osiągach sportowego auta. Sukces tego pojazdu sprawił, że na rynku pojawiły się także inne samochody – na przykład Toyota Mirai, Chevrolet Bolt EV, Volkswagen e-Golf czy też Renault Zoe. Ciekawym autem jest Toyota Mirai, która jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samochodem opracowanym od podstaw z myślą o napędzie przy pomocy ogniw wodorowych. Wodór jest tankowany tak jak benzyna lub olej napędowy w przypadku tradycyjnych aut i następnie, wskutek reakcji chemicznej, powstaje energia elektryczna napędzająca silnik.

Samochód elektryczny to coraz częstszy widok na drogach. Technologia ta, choć jest przyjazna środowisku, wymaga jeszcze dopracowaniu. Niski zasięg oraz długi czas ładowania to czynniki, które dla wielu osób dyskwalifikują takie pojazdy. Pewne jest jednak, że za jakiś czas problemy te zostaną wyeliminowane i wówczas na naszych drogach będzie jeszcze więcej aut elektrycznych.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.