ponad milion polaków

Wymiana dokumentów nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jednak ponad milion Polaków musi w tym roku wymienić swoje dowody osobiste. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada jak zrobić to w łatwy i niemęczący sposób. 

1,2 miliona osób w Polsce musi w tym roku wymienić lub wyrobić sobie nowe dowody osobiste.Ten dokument tożsamości należy wymienić wtedy, gdy jego ważność wygasła, zgubiliśmy go lub uszkodziliśmy. Dotyczy to także osób, które zmieniły swoje dane osobowe np. nazwisko lub wygląd np. po operacji plastycznej. Wyrabianie dowodu obejmuje osoby, które w tym roku kończą 18 lat.

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że wymiana dokumentów wcale nie musi kojarzyć się z kolejkami. Sposób na to? Złożenie wniosku przez internet – już ponad 100 tysięcy osób tak zrobiło i ominęło urzędowe nieprzyjemności. Aby złożyć elektroniczny wniosek wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, założyć sobie Profil Zaufany, załączyć przygotowane wcześniej zdjęcie i złożyć wniosek. Możemy wybrać sobie miejsce odbioru nowego dowodu z listy urzędów podanych na stronie.

Internetowe składanie wniosków uruchomiono w 2015 roku. Jednak w czerwcu ubiegłego roku znacznie uproszczono tę procedurę, przez co więcej osób może z niej skorzystać.

Warto pamiętać, że za nieposiadanie dowodu grożą grzywny nawet w wysokości 5 tysięcy złotych. Brak tego dokumentu to także niemożność załatwienia żadnych spraw w urzędach ani bankach.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię