smog w Polsce

Zimą wiele mówi się o smogu w Polsce. W wielu miejscach przekraczane są wszelkie normy powietrza. A jak sytuacja wygląda teraz, kiedy sezon grzewczy dobiega końca i na dworze jest zdecydowanie cieplej? Wychodzi na to, że w końcu nie zajmujemy ostatniego miejsca. Jest ktoś gorszy od nas!

Polska uchodzi za jedno z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy, jeżeli nie najbardziej. Zimą regularnie polskie miasta trafiały do światowej czołówki najbardziej zanieczyszczonych. Latem smog nieco ustąpił i pod względem zanieczyszczeń wyprzedzili nas Czesi. Nie znaczy jednak, że jest dobrze.

Wiosną i latem, gdy wyłączamy piece, jakość powietrza się poprawia. Do tego stopnia, że Polska przestaje być najbardziej zanieczyszczonym państwem w Europie. Okazuje się, że gorsze powietrze mają obecnie Czesi.

smog w Polsce
foto. airindex.eea.europa.eu

Nie oznacza to jeszcze, że należy skakać z radości. Według European Air Quality Index, Polska wciąż wypada blado na tle Zachodu, a są miejsca – takie jak Warszawa – gdzie wcale nie jest lepiej niż w Czechach.

Na szczęście świadomość tego, jak ważne jest dbanie o jakość powietrza, wzrasta. Dużym zainteresowaniem cieszą się dopłaty do wymiany starych pieców, które są jednym z głównych źródeł smogu. Miliony złotych na wymianę pieców daje spółka PGNiG.

(Źródło: wp.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię