podwyżka pensji

To będzie jedna z największych podwyżek płacy minimalnej w historii. Według przewidywań rynku zwiększy się pensja dla pracowników etatowych, ale także dla tych zatrudnionych na umowie zlecenie. Sprawdźcie, ile wyniesie podwyżka pensji. 

W 2018 roku płaca minimalna miała wzrosnąć o około 50 złotych, jednak rządzący miło zaskoczyli pracowników i podnieśli pensje aż o 100 złotych. Teraz płaca minimalna wynosi 2100 złotych w etatowym trybie pracy i 13,70 na godzinę dla osób pracujących na umowę zlecenie. Teraz jeżeli przewidywania pracodawców RP się sprawdzą to pensja pójdzie w górę niemal o 120 złotych. To jedna z większych podwyżek w historii.

Najwyższa podwyżka to ta z 2008 roku wtedy pensję wzrosły o 190 złotych. W 2009 oraz 2017 roku wynagrodzenie zostało podniesione o 150 złotych. Podwyżka z 2019 roku będzie czwartą najwyższą w historii. Przyszłoroczna minimalna miesięczna pensja wyniesie co najmniej 2217 zł dla pracowników oraz 14,50 zł za godzinę dla zleceniobiorców i samozatrudnionych – wynika z wyliczeń Pracodawców RP na podstawie prognoz makroekonomicznych służących do opracowania projektu przyszłorocznego budżetu. Do 10 maja rząd przedstawia je partnerom społecznym. Tak znaczącą podwyżkę gwarantuje mechanizm przewidziany w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 847 ze zm.). Duży wzrost pensji jest spowodowany niedoszacowaniem inflacji w zeszłym roku.

Pracodawcy uważają że taka kwota jest odpowiednia. Jednak innego zdania są związki zawodowe, które swoje niezadowolenie argumentują tym, że mimo wzrostu pensji ciągle zwiększa się różnica między najniższym a średnim wynagrodzeniem.

Rząd musi zaproponować swoje rozwiązanie co do pensji minimalnej do 15 czerwca. Kwota nie może być niższa od tej gwarantowanej przepisami, ale rząd może zdecydować się na jeszcze większą stawkę.

 

 

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię