Klubowe Mistrzostwa Świata

Siatkówka jest kochana w Polsce. Oprócz tego, że siatkarze nadal mają tytuł mistrzów świata, to mistrzami jesteśmy także w organizacji imprez siatkarskich. Po sierpniowych Mistrzostwach Europy szykuje się kolejna duża impreza w naszym kraju.

Klubowe Mistrzostwa Świata to zawody organizowane przez FIVB. Pierwszy turniej zorganizowano w 1984 w Brazylii. Był to pomysł nowo wybranego prezydenta FIVB – Rubena Acosty. Po pierwszej edycji Klubowych Mistrzostw świata nastąpiła kilkuletnia przerwa. Później turniej był rozgrywany w latach 1989 – 1992. Następnie zawieszono te rozgrywki. Jednak w 2009 roku zostały wznowione. Zawody są przeznaczone dla najlepszych klubowych drużyn z różnych krajów i kontynentów. Jest to prestiżowy turniej, gdzie najlepsze klubowe drużyny mogą się ze sobą zmierzyć.

Polska w tym roku zorganizuje Klubowe Mistrzostwa Świata. W czasie, gdy rozgrywki były zawieszone, w 2002 były plany, aby rozegrać zawody w Polsce, jednak nie udało się ich zrealizować. Turniej odbędzie się w grudniu, a dokładnie w dniach 12-17. Drużyny będą grały w trzech polskich miastach. W Opolu i Łodzi zostanie rozegrana faza grupowa, natomiast faza finałowa odbędzie się w Krakowie. W zawodach weźmie udział osiem drużyn z siedmiu krajów. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy: A i B. Grupa A zagra w Opolu, a grupa B w Łodzi. Z każdej grupy awansują dwie najlepsze drużyny, które zagrają o medale w Krakowie. W turnieju wezmą udział dwie polskie drużyny ZAKSA Kędzierzyn Koźle jako mistrzowska drużyna z poprzedniego sezonu i PGE Skra Bełchatów, która dostała tzw. dziką kartę. W Klubowych Mistrzostwach Świata nie biorą udziału drużyny z Afryki i Ameryki Północnej, ponieważ nie prowadzą kontynentalnych rozgrywek klubowych. W Warszawie odbyło się losowanie grup, które wyglądają  następująco:

Grupa A (Opole):
ZAKSA Kędzierzyn Koźle (Polska)
Cucine Lube Civitanova (Włochy)
Sada Cruzeiro (Brazylia)
Sarmayeh Bank Volleyball Club (Iran)

Grupa B (Łódź):
PGE Skra Bełchatów (Polska)
Zenit Kazań (Rosja)
Personal Bolivar (Argentyna)
Shanghai Volleyball Club (Chiny).

Do tej pory w Klubowych Mistrzostwach Świata polskie drużyny zdobyły srebrne i brązowe medale. PGE Skra Bełchatów zdobyła na tej imprezie dwa srebrne medale (209,2010) i jeden brązowy(2012), a Jastrzębski Węgiel zajął drugie miejsce w 2011 roku. Żadnemu polskiemu klubowi, nie udało się jednak nigdy wygrać klubowego mistrzostwa świata. Kto wie, może tym razem się uda?

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię