kodeina w tabletkach

Lekarstwa mają moc uzależniającą. Dostępne na rynku tabletki z kodeiną do nich należą. Jeżeli nie stosuje się ich zgodnie ze wskazówkami na ulotkach to takie zachowanie może mieć poważne skutki uboczne.

Czym jest kodeina? 

Kodeinę zalicza się do substancji opioidowych, jest pochodną morfiny. To składnik wielu leków przeciwbólowych i syropów na kaszel. Ma podobne działanie jak morfina – jest środkiem uzależniającym.

Narkotyk bez recepty

Większość leków, które zawierają w swoim składzie kodeinę można kupić bez recepty. Farmaceuci zgodnie twierdzą, że nie wolno przyjmować więcej niż 30 mg kodeiny dziennie. Jej działanie jest zbliżone do działania morfiny. Na pewien czas zmniejsza odczuwanie bólu, wprawia w lepszy nastrój, powoduje zanik odczuwania głodu. Poza działaniem przeciwbólowym, kodeina ma działanie przeciwkaszlowe – hamuje ośrodek kaszlu, znajdujący się w układzie nerwowym. Leki z dużą zawartością kodeiny dostępne w Polsce bez recepty (OTC) to np. Nurofen Plus, Antidol 15 i Solpadeine. Gdy stosujemy leki z tą substancją zgodnie z zaleceniami to uzależnienie nie powinno mieć miejsca. Syropy z kodeiną bez recepty to m.in. Thiocodin. Wskazany jest w leczeniu suchego, uporczywego kaszlu bez odkrztuszania wydzieliny.

Kodeina „na odjazd”

Przyjmowanie kodeiny w większej ilości niż 30 mg na dobę może powodować stany narkotyczne. Aby to wywołać przyjmuje się dużo tabletek z tą substancją lub miesza się syropy przeciwkaszlowe z różnymi gazowanymi napojami np. Spritem. Osoby pod jej wpływem na krótko odczuwają euforię. Jednakże częstsze wystawianie się na działanie kodeiny może powodować takie komplikacje jak zaburzenia przemiany materii oraz pracy serca.

Uzależnienie i przedawkowanie kodeiny

Bardzo łatwo się od niej uzależnić – zarówno psychicznie jak i fizycznie. Pierwszy typ przywiązania może nastąpić już po kilku dniach regularnego stosowania. Uzależnienie fizyczne trwa około 6 miesięcy. Objawy przedawkowania kodeiny są podobne do objawów przy przedawkowaniu innych narkotyków, czyli halucynacje, stany lękowe, zaburzenia równowagi, dreszcze.

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.