Ludzie na całym świecie coraz chętniej kupują SUV-y. Trend ten dotyczy również Polski, gdzie tego typu pojazdy wypierają popularne do niedawna rodzinne sedany, praktyczne kombi, czy nawet miejskie hatchbacki. Dlaczego tak się dzieje? Co takiego jest w SUV-ach, że cieszą się one tak ogromnym zainteresowaniem klientów? Czy auta te poza swoimi zaletami mają także jakieś wady?

O SUV-ach słów kilka

SUV to z angielskiego pojazd sportowo-rekreacyjny. Zatem, jak sama nazwa wskazuje, nie jest to samochód stricte terenowy. Najczęściej to nieco wyżej zawieszony samochód, który łączy ze sobą praktyczność z wysokim komfortem jazdy, a ponadto niektóre konstrukcje zachwycają wręcz piękną, sportową linią nadwozia. Co ciekawe, niektóre pojazdy z tego segmentu nie posiadają napędu na cztery koła. Wynika to z faktu, iż tak naprawdę niewielu kierowców zjeżdża swoimi samochodami z dróg asfaltowych. Nie ma co się im dziwić, bowiem nikt nie chciałby uszkodzić podczas terenowej jazdy maszyny wartej niekiedy nawet kilkaset tysięcy złotych. Dodać należy, że zastosowanie napędu na cztery koła podnosi także koszty eksploatacji.

Istnieją różne rodzaje SUV-ów. Wśród nich można wyróżnić pojazdy typowo miejskie, które posiadają wyższe nadwozie, auta, które nastawione są na jazdę w lekkim terenie, idealne dla osób, które dojeżdżają na działkę położoną za miastem oraz pojazdy o typowo sportowym zacięciu opakowane w znacznie bardziej praktyczne nadwozie.

Zalety SUV-ów

SUV to tak naprawdę połączenie kilku pojazdów w jednym. Jest to więc dobra propozycja dla osób niezdecydowanych, które chciałyby mieć jak najbardziej uniwersalny samochód. Zaletą SUV-ów jest także przestrzeń, którą one oferują. To maszyny o stosunkowo dużych gabarytach, oferujące pojemne bagażniki oraz sporą przestrzeń dla pasażerów. Co ważne, niektóre konstrukcje umożliwiają przewożenie aż 7 osób, co jest istotne dla osób posiadających większe rodziny. Plusem, który docenią mieszkańcy wielkich miast jest wyżej zawieszone nadwozie. To idealne rozwiązanie na wysokie krawężniki, które są zmorą niejednego miasta. Jeżeli dane auto dysponuje napędem na cztery koła i jest wyposażone w dobre opony, wówczas kierowca doceni jego ponadprzeciętną trakcję na mokrej nawierzchni. Dzięki temu można poczuć się znacznie bezpieczniej chociażby podczas zimowych wyjazdów.

Wady SUV-ów

Nie ma róży bez kolców i nie inaczej jest w tym przypadku. Jazda tego typu pojazdem łączy się z większymi kosztami niż w przypadku klasycznego auta. Otóż te auta są większe i cięższe, przez co zużywają więcej paliwa. Ponadto, często są one mniej dynamiczne niż hatchbacki oraz gorzej prowadzą się przy dużych prędkościach. Problemem może być także skomplikowanie ich konstrukcji. W przypadku wystąpienia awarii należy liczyć się z podwyższonymi kosztami. Poważną wadą są także rozmiary SUV-ów. Niektórzy kierowcy mają kłopoty z manewrowaniem tego typu pojazdami na osiedlowych parkingach.

Moda na SUV-y dotarła do Europy ze Stanów Zjednoczonych i trwa w najlepsze. Nic dziwnego, każdy bowiem pragnie mieć jak najbardziej uniwersalny pojazd w swoim garażu. Chcąc jednak nabyć samochód z tego segmentu, należy być świadomym jego zalet, ale również i wad, które niestety mogą być kłopotliwe w codziennej eksploatacji.

3 KOMENTARZE

  1. Dla mnie SUV to najlepszy samochód. Dużo przestrzeni, komfort jazdy, ładowność. Wyższe zawieszenie to także dobra widoczność w czasie jazdy. Siedzisz wysoko- widzisz daleko. Do tego gabaryty sprawiają, że przy zderzeniu jest się lepiej chronionym. Koszty użytkowania wyższe, ale nie oszukujmy się. Każdy świadomie kupuje auto, więc stać go na jego utrzymanie. W przyszłym roku zamierzam zmienić samochód i na pewno będzie to jakiś SUV. Na rynku jest bogaty wybór różnych producentów.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.