weneckie kanały bez wody
foto. Marco Sabadln

Wenecja to miejsce na romantyczną wycieczkę – urokliwe kanały, po których pływają gondole. Jednak w ostatnich dniach w kanałach praktycznie nie ma wody i przejażdżka jest niemożliwa.

Niedawno w Wenecji rozpoczął się karnawał. „Lot Anioła” zapoczątkował świętowanie, na paradzie pojawiło się mnóstwo osób w ciekawych strojach. Jednak stały element na razie zniknął z Wenecji – woda w kanałach wyschła. 

Weneckie kanały bez wody to niecodzienny widok. Mówi się o tym, że w związku z podwyższaniem się stanu wody w Morzu Śródziemnym Wenecja do 2100 roku może zostać całkowicie zalana. Jednak teraz trudno uwierzyć w te doniesienia patrząc jak wyglądają kanały. Gondole stoją w kałużach. Poziom wody spadł o 60 centymetrów poniżej normy. Niektóre boczne kanały wyschły całkowicie i zostały wyłączone z użytku. Tak niskiego poziomu wody nie było w Wenecji jeszcze nigdy.

weneckie kanały
foto. Marco Sabadln

Specjaliści brak wody w weneckich kanałach tłumaczą zjawiskiem Krwawego Seperksiężyca – wtedy księżyc znajdował się bardzo blisko ziemi. To wpłynęło na pływy wód w różnych częściach świata. Jako inną przyczynę wskazują brak opadów. Próbowano zapobiec wyschnięciu kanałów dopompowując wodę. Puste kanały będą miały negatywny wpływ na osoby żyjące z turystyki i dla gondoliarzy. Zwłaszcza, że rozpoczął się wcześniej wspomniany karnawał.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię