Wielkanocne zwyczaje

Przed nami najważniejsze święto chrześcijańskie, które upamiętnia misterium Jezusa Chrystusa, czyli Wielkanoc. Jak z każdym świętem łączą się z nim pewne zwyczaje i obyczaje, mniej lub bardziej dla nas znane. Niektóre istnieją po dzień dzisiejszy, ale też spora część nie jest już obchodzona. Poznajcie kilka najciekawszych.

Legnicka tradycja- „Chleb, śledź i grosz”

Tradycja sięgająca jeszcze czasów średniowiecza, kiedy to w Wielki Piątek zakonnicy rozdawali potrzebującym mieszkańcom chleb, śledzie i specjalnie wybite grosze. Obecnie tradycję kontynuują członkinie Stowarzyszenia „Kobiet Europy”.

Wielkanocne wieszanie Judasza

Zwyczaj wieszania Judasza ma swoje korzenie w pogańskim topieniu Marzanny, czyli kukły wykonanej ze słomy, przyozdobionej wstążkami i ubranej w skrawki materiału, W rytualny sposób topiono ją lub palono, by przywitać wiosnę i pożegnać zimę. Wieszanie Judasza nawiązuje do chrześcijańskiej historii i ma w symboliczny sposób wymierzać sprawiedliwość zdrajcy – Judaszowi. Ten dawny zwyczaj zachował się jeszcze na Podkarpaciu. Początkowo kukłę wieszano na wieży kościelnej, a później na drzewie lub słupie. Strącano ją, wożono po wsi, okładano kijami, a na końcu podpalano i wrzucano do stawu lub rzeki.

Przywołówki

To zwyczaj zapoczątkowany w 1833 roku, który zachował się jeszcze w Szymborzu, obecnie dzielnicy Inowrocławia.  Zwyczaj polega na przywoływaniu panien przez chłopców. Dawniej młodzieńcy wspinali się na podwyższenie (dach lub drzewo) i wygłaszali wierszyki dotyczące miejscowych panien. Kawalerzy musieli wykupić dziewczęta za odpowiednie podarunki.

Śmiergust, czyli zwyczaj wielkanocny ze Śląska

To zwyczaj, który przypomina nasz współczesny Lany Poniedziałek. W Wilamowicach, mieście w województwie śląskim, ta tradycja wciąż jest żywa! Młodzieńcy polewają wodą panny na wydaniu, ale są przy tym odpowiednio wystrojeni. Śmierguśnicy przebierają się w pstrokate stroje, ubierają kapelusze zdobione kolorową bibułą i przywdziewają własnoręcznie wykonane maski, by nikt ich nie rozpoznał. Przy dźwiękach muzyki, chodząc od domu do domu lub łapiąc dziewczęta na rynku, polewają je wodą lub wrzucają do wanny. Polewanie ma wróżyć szczęście i pomyślność.

Święconka

Zwyczaj doskonale znany każdemu oraz symbol Wielkanocy bez którego nie wyobrażamy sobie obchodzenia tych świąt. Dokładnie w Wielką Sobotę odbywa się  święcenie pokarmów, które później spożywamy na świąteczne śniadanie. Ta pogańska tradycja została uznana przez Kościół. Chociaż zwartość koszyczka różni się w zależności od regionu, to w każdym nie może zabraknąć: jajka, baranka, soli chleba, kiełbasy i chrzanu.

Malowanie pisanek

Zwyczaj chyba najbardziej lubiany przez najmłodszych członków naszych rodzin. Kolory, które wybieramy do pomalowania jajek również mają swoje znaczenie. Fioletowy i niebieski oznacza Wielki Post, czerwony to przelana na krzyżu krew Jezusa. Zielona, brązowa i żółta barwa oznaczają radość i szczęście. W naturalny sposób jajka możemy zafarbować gotując je w łupinach cebuli, kwiatach malwy i kory dębu.

Nie pozostaje nam nic jak wypróbowanie i wdrążenie jakiegoś nowego obyczaju do naszych domów. Święta to czas radości i cieszenia się, celebrujmy to i świętujmy w zgodzie nadchodzące dni. Dla tych, którzy obchodzą Wielkanoc życzę Wesołych Świąt, a dla pozostałych udanego wypoczynku w wolne dni.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.