za smog zapłacą kierowcy

Powołano nową instytucję, która ma walczyć ze smogiem. Wraz z rozpoczęciem jej działalności będą naliczane dodatkowe opłaty do paliwa. Sprawdźcie szczegóły. 

Nowa metoda walki ze smogiem nie spodoba się zmotoryzowanej części Polski. Dlaczego? Ponieważ za smog zapłacą kierowcy. Działanie niedawno powołanego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu wiąże się z dodatkową opłatą za paliwo. Według informacji portalu „Wysokie napięcie” ma ona wynieść 8 groszy netto za każdy litr paliwa.

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu to odpowiedź na problem zanieczyszczonego powietrza. Polska została już ukarana za smog i jeżeli sytuacja się nie poprawi zostaną nałożone wysokie sankcje pieniężne. Dlatego utworzono nową instytucję, która ma nas przekonać do niskoemisyjnych paliw. Jest to istotne, ponieważ jedną z przyczyn występowania smogu są spaliny z rur wydechowych samochodów.

W prawdzie za smog zapłacą kierowcy, ale nie tylko. FNT ma pozyskiwać pieniądze także z odpisów na akcyzy nałożonej na paliwa i opłat zastępczych od producentów paliw. Do tego dojdą wpłaty od Polskich Sieci Energetycznych. Zgromadzony budżet zostanie wykorzystany na inwestycje w infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, produkcję biopaliw czy wodoru, a także stacje tankowania gazu sprężonego i płynnego. Część środków ma zostać wygospodarowana na edukację w zakresie paliw alternatywnych.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię