Zioła to doskonały dodatek do potraw. Trudno wyobrazić sobie dania mięsne czy rybne bez ulubionych ziół. Nadają one niezwykły aromat, który sprawia, że obiad smakuje jeszcze lepiej. Zazwyczaj kupujemy zioła w sklepach, nierzadko w formie gotowych już mieszanek przypraw. A gdyby tak rozpocząć ich uprawę w domu? Czy jest to w ogóle możliwe?

Zioła na balkonie

Wiosna to doskonały moment na rozpoczęcie domowej uprawy ziół. Zadanie to jest bardzo proste, albowiem zioła nie posiadają dużych wymagań, a ponadto nie są atakowane przez choroby oraz szkodniki. Niepotrzebne są duże pojemniki, zioła doskonale czują się w niewielkich doniczkach. Mogą być one wykonane z ceramiki, betonu, drewna, tworzyw sztucznych, a nawet z wikliny. Nie można pominąć jednak tego, by pojemnik posiadał otwór umożliwiający odpływ nadmiaru wody.

Czynności pielęgnacyjne

Podstawową czynnością pielęgnacyjną, która jest konieczna podczas uprawy ziół, jest podlewanie. Najbardziej istotne jest ono w początkowej fazie wzrostu, bowiem dzięki niemu rośliny mogą szybciej się rozwijać. Należy jednak uważać, by nie uszkodzić ziół zbyt dużym strumieniem wody, a także by nie wypłukać podłoża. Najczęściej podlewanie powinno odbywać się raz dziennie, chociaż w upalne dni, częstotliwość ta powinna zostać podwojona.

Równie ważne jest nawożenie. Zioła zużywają bowiem składniki pokarmowe zawarte w glebie, dlatego też trzeba je uzupełniać w inny sposób. Najlepiej jest stosować płynne nawozy organiczne, które bez problemu można kupić w sklepie ogrodniczym. Ciekawostką jest fakt, że zioła śródziemnomorskie nie wymagają nawożenia, albowiem pochodzą z regionów, gdzie gleby nie są zbyt bogate w składniki pokarmowe.

Zioła wymagają także regularnego czyszczenia. Polega ono na usuwaniu liści, które są uszkodzone, bądź żółkną. Może to doprowadzić do więdnięcia rośliny.  Prac tych nie powinno się wykonywać zaraz po podlewaniu, kiedy to liście są mokre, aby nie przenosić uszkodzeń na pozostałe rośliny.

Pielęgnacja po zakończeniu sezonu

Kiedy zakończy się sezon, najczęściej w listopadzie, należy usunąć z doniczek rośliny jednoroczne oraz podłoże. Następnie ważne jest dokładne umycie pojemników oraz ich osuszenie, aby były one przygotowane do kolejnego sezonu. Rośliny wieloletnie należy przez zimę przechowywać w suchym i widnym pomieszczeniu z dodatnią temperaturą. Podlewanie powinno zostać ograniczone do jednego razu na tydzień. Wiosną można wystawić je na zewnątrz, co kilka lat przesadzić do nowej ziemi, a w latach, gdy nie będzie zastosowany ten zabieg, podlać delikatnie nawozem.

Zioła to nie tylko dodatek do kuchni. To także znakomita ozdoba naszego domu czy też balkonu. To właśnie one sprawią, że przygotowane potrawy będą aromatyczne i smaczne.

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.