Biegacze, którzy choć raz spróbowali swoich sił w startach terenowych, z reguły wracają do nich z wielką przyjemnością. Trail stanowi odskocznię od miasta i ma w sobie smak wciągającej przygody. Bardziej wymagające warunki wiążą się także z doborem odpowiedniego obuwia. Saucony w kolekcji jesienno-zimowej przygotowało zupełnie nową propozycję dla entuzjastów biegania w terenie po nierównej nawierzchni.

Niezależnie od miejsca zamieszkania, każdy może spróbować swoich sił w trailu. Na początek treningi mogą odbywać się w pobliskim parku lub lesie. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia. Im dziksze otoczenie, tym większa satysfakcja z aktywności fizycznej. Kluczową rolę odgrywa jednak możliwość obcowania z naturą i czerpanie przyjemności z treningu z dala od miejskiego zgiełku.

Bieganie w terenie jest zdecydowanie bardziej wymagające od szosy. Zaskakujące podbiegi to tylko początek wyzwań. W trailu należy utrzymywać maksymalną koncentrację, omijać przeszkody i radzić sobie z nawierzchnią. Z drugiej strony czystsze powietrze korzystnie wpływa na organizm. Lepsze dotlenienie, odpoczynek od asfaltu, a w konsekwencji poprawa koordynacji ruchowej i samej kondycji przyniosą realne korzyści podczas każdego startu niezależnie od powierzchni, warunków pogodowych, a także dystansu. Adaptacja ciała do nowych warunków usprawnia wydajność biegową, wzmacnia mięśnie stabilizujące oraz odporność na kontuzje. Ważne, aby zachować zdrowy rozsądek i mierzyć siły na zamiary.

Nie trzeba specjalizować się w trailu, aby regularnie biegać w terenie. Wielu czołowych zawodników, którzy startują w zawodach na szosie, traktuje cross jako urozmaicenie swojego treningu i budowanie siły biegowej. Ze względu na swoją specyfikę, trail aktywuje zupełnie inne mięśnie, poprawiając ekonomię ruchu. Stopień trudności należy jednak dopasować do doświadczenia. W przypadku początkujących biegaczy, łatwiejszy teren pozwoli im rozwijać sportowe horyzonty. Z czasem poprzeczkę można stawiać sobie coraz wyżej – mówi Tomasz Domżalski, trener lekkoatletyki i ambasador Saucony.

Marka w najnowszej kolekcji przygotowała propozycję dla entuzjastów biegania w terenie niezależnie od stopnia zaawansowania. Model Saucony Mad River TR jest szybki, z dużą dawką przyczepności i właściwościami, które można w pełni spersonalizować. Wkładka środkowa z pianki PWRFOAM tworzy z wkładką górną EVERUN amortyzację na całej długości stopy, dzięki której buty są wygodne nawet podczas długich biegów w terenie. Podeszwa zewnętrzna z gumy PWRTRAC i wypustki kierunkowe dają poczucie pewności na każdej nawierzchni, niezależnie od prędkości. Dwa rzędy oczek do sznurowania ułatwiają dopasowanie butów do stopy. Luźno, ciasno, z opcją na zimowe skarpety lub wkładki. – Szeroki nosek ułatwia stabilizację i daje więcej mocy podczas odbicia. Wykończenie w tym modelu zostało zaprojektowane z myślą o ochronie przed błotem zwłaszcza we wrażliwych na podrażnienia miejscach. Ponadto, wykończenie z meszu odprowadza wilgoć ze środka – dodał Tomasz Domżalski.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.