bieganie

Wraz z nadejściem wiosny, okoliczne parki oraz ulice, coraz częściej zostają opanowane przez biegaczy. Sprzyjająca pogoda zachęca do wyjścia z domu i uprawiania joggingu na świeżym powietrzu. 

Nieważne jest to, czy jesteśmy początkującymi biegaczami, czy bierzemy już udział w długich maratonach, każdy z nas powinien być do tej aktywności odpowiednio przygotowany. Jak biegać, aby nie doznać poważnych kontuzji? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze odpowiednia rozgrzewka

Rozpoczęcie biegu „z marszu” może skończyć się poważną kontuzją. Warto jest poświęcić kilkanaście minut na dobre rozruszanie stawów i rozgrzanie wszystkich mięśni.  Kilka prostych ćwiczeń, a mogą one zapobiec niechcianym urazom. Dodatkowo, by uniknąć niechcianych komplikacji, warto wzmocnić stawy od środka odpowiednią suplementacją. W tym celu powinniśmy zażywać suplementy zalecane osobom aktywnym fizycznie. Najlepsze są te z dużą ilością kolagenu, który wchłania się i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej.

Utrzymujmy prawidłową postawę

Najlepiej jest rozluźnić ramiona, trzymać je pod kątem 90 stopni i poruszać nimi wahadłowo. Nie biegajmy ze spuszczoną głową. Patrząc pod nogi, utrudniamy sobie oddychanie, szybciej się męczymy i przeciążamy odcinek szyjny.

Odpowiednia dieta

Pamiętajmy, że przy większym wysiłku fizycznym, wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Talerze powinny być bogatsze w warzywa, owoce, kasze i makarony pełnoziarniste. Odrzućmy lukrowane bułki, słone chipsy i słodzone napoje. Kluczem do sukcesu jest również odpowiednie nawodnienie. Nie zapominajmy o dostarczaniu wody do organizmu, ponieważ grozi to odwodnieniem. Po napój powinniśmy sięgać nawet wtedy, gdy biegamy krócej niż 30 min.

Zainwestujmy w dobre obuwie

Buty to najważniejszy sprzęt dla biegaczy. Nie kupujmy ich pochopnie. Najlepiej jest wybrać się do specjalistycznego sklepu, w którym wybierzemy odpowiedni model dopasowany do kształtu naszej stopy. Wybierając buty pamiętajmy również o amortyzacji, która ułatwia nam ruch po twardszym podłożu. Jednocześnie urozmaicajmy podłoże biegowe. Co parę treningów zmieńmy nawierzchnię, ponieważ wtedy zyskujemy naturalny masaż mięśni podeszwowych oraz zmniejszymy ryzyko kontuzji stawu kolanowego.

Odpowiednie przygotowanie, dobrze dobrane obuwie i trzymanie się zasad to klucz do osiągnięcia sukcesu. Pamiętajmy tylko, że nie warto biegać za wszelką cenę, aby udowodnić innym, że potrafimy. Zwolnijmy tempo, skupmy się na odpowiedniej technice i tym, co sygnalizuje nasze ciało. Należy pamiętać, że mięśnie też potrzebują regeneracji. Małymi krokami, a osiągniemy swój wyznaczony cel.

1 KOMENTARZ

  1. Niby bieganie, pozornie najprostszy sport, a trzeba uważać… Do powyższych zasad dodalabym jeszcze jedną. W razie najdrobniejszych choćby problemów ze stawami lepiej nie biegać po twardym podłożu jak chodnik czy asfalt.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.