Julia Kijowska

Prestiżowa nagroda przyznawana przez Szwedzki Instytut Filmowy od 1964 roku. W tym roku jedna z polskich aktorek – Julia Kijowska została wyróżniona. Sprawdźcie, za jaką rolę została nagrodzona. 

Polska aktorka Julia Kijowska otrzymała w poniedziałek wieczorem w Sztokholmie nagrodę Złotego Żuka. W 2005 ukończyła warszawską Akademię Teatralną. Zadebiutowała w 2004 roku w etiudzie Jana Komasy „Fajnie, że jesteś”. Zagrała w około 20 produkcjach m.in. „W ciemności” Agnieszki Holland, a także popularnych serialach „Rodzina zastępcza” oraz „Ojciec Mateusz”.
Przez Szwedów została wyróżniona za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w szwedzkim filmie „Truskawkowe dni”. W pracy najbardziej cenię spotkania z ludźmi. Tak było w przypadku tego filmu – powiedziała Julia Kijowska odbierając statuetkę Złotego Żuka.

Polska aktorka w filmie szwedzkiego reżysera Wiktora Ericssona „Truskawkowe dni”(szw. tytuł „Jordgubbslandet”) zagrała Agnieszkę, matkę 15-letniego Wojtka. Chłopak wyjechał wraz z rodzicami do Szwecji, aby zarobić pieniądze przy zbiorze truskawek. Na miejscu warunki pracy okazują się dalekie od ideału, a sytuacja komplikuje się, gdy chłopak zakochuje się w Anneli, córce farmera.

Film „Truskawkowe dni” został życzliwie przyjęty przez szwedzkich krytyków oraz widzów. Film ocenia się jako produkcję, która w sposób realistyczny pokazuje pracę poza granicami kraju. Oglądając ten film nie zauważyłam różnicy między fikcją reżysera, a smutną rzeczywistością. Brudne baraki, handel polską wódką, wieczorne papierosy i gry w karty, męcząca tyrania na polu…to wszystko znane jest osobom, które kiedyś wyjechały do Niemiec, Holandii czy Szwecji … – to jeden z komentarzy zamieszczonych w serwisie Filmweb przez użytkownika klaudiuskaaa2302.

W kategorii najlepszy film nagrodę Złotego Żuka zdobył film „Morderstwo w hotelu Hilton” („The Nile Hilton Incident”). Za najlepszego reżysera uznano Rubena Oestlunda, twórcę filmu „The Square”.

(Źródło: PAP)

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.