chleb z owadami

Chleb z owadami w Finlandii – to zdanie brzmi jakby opisywało piekarniczą wpadkę. A tak nie jest. Tego rodzaju pieczywo jest wprowadzane przez fińskich piekarzy. Czy to w ogóle jest jadalne? Sprawdźcie szczegóły.  

Jedna z największych fińskich sieci spożywczych wprowadza do sprzedaży chleb z dodatkiem owadów. Pierwsza partia tego pieczywa trafi do sklepów w piątek. Będzie go można kupić w największych miastach Finlandii.

Bochenek owadziego chleba zawiera ok. 70 zmielonych na proszek suszonych świerszczy zmieszanych z mąką – wyjaśnił, Markus Hellstrom, szef działu piekarniczego firmy Fazer. Jak dodał, hodowlane świerszcze stanowią ok. trzech proc. wagi bochenka.

Docelowo nowe pieczywo ma być dostępne w 47 piekarniach na terenie Finlandii. Finowie są znani z tego, że lubią próbować nowych rzeczy – powiedział Hellstrom, zaś „dobry smak i świeżość” są dla nich najważniejszymi kryteriami przy wyborze chleba.

Według najnowszych badań dotyczących krajów nordyckich Finowie mają najbardziej pozytywne nastawienie do owadów – podkreślił, cytowany przez AP, Juhani Sibakov, z firmy Fazer.

Fazer Sirkkaleipa – jak po fińsku nazywa się chleb z owadami marki Fazer – to według Sibakova świetne źródło białka, a także wartościowych kwasów tłuszczowych, wapnia, żelaza, oraz witaminy B12. Od 1 listopada fińskie prawo zezwala na sprzedaż owadów w formie produktów żywnościowych.

Żywność zawierająca owady dostępna jest też w innych państwach UE. Na przykład belgijska sieć Coop sprzedaje od września owadzie burgery i pulpeciki. Żywność z owadów można też znaleźć na sklepowych półkach w Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii czy Holandii.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) promuje owady jako „zdrowe źródło żywności bogate w białko i substancje mineralne”. Owady zawierają także dużo mniej tłuszczu i przez to są mniej kaloryczne niż inne gatunki mięsa. Według FAO hodowla owadów jest tańsza niż bydła i bardziej przyjazna dla środowiska. Nie powoduje bowiem wzrostu stężenia w atmosferze gazów cieplarnianych, czy wydzielania się dużych ilości amoniaku, jak to ma miejsce przy hodowli trzody chlewnej.

A wy jaki macie stosunek do jedzenia owadów?

(Źródło: PAP)

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.