umowa cywilnoprawna

Sezon letni się zbliża, w związku z tym rolnicy będą mieć wiele pracy, okres zbiorów to najtrudniejszy czas w roku. Na dużych plantacjach często potrzebni są pomocnicy, którzy zazwyczaj są zatrudniani „na czarno”. Jednak teraz to się zmieni – obowiązywać będzie nowa umowa cywilnoprawna. 

Późna wiosna i lato to na wsi okres zbiorów. Ci rolnicy, którzy są posiadaczami dużych plantacji potrzebują wtedy pomocników i zatrudniają dodatkowe osoby. Często bez umowy i bez ubezpieczenia. Jednak teraz powinno się to zmienić – nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników została w środę podpisana przez Prezydenta. Podpis ten sankcjonuje powstanie nowego rodzaju umowy – o pomocy przy zbiorach.

Będzie ona mogła być zawierana na 120 dni i spowoduje, że pomocnik rolnika zostanie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, macierzyńskim i wypadkowym dla pracowników sezonowych.

Nowy rodzaj umowy ma zmniejszyć skalę zatrudniania pracowników na czarno oraz ograniczyć zawieranie nieoskładkowanych umów o dzieło.

Rolnik będzie musiał zgłosić do ubezpieczenie społecznego swojego pomocnika w 7 dni od zawarcia z nim umowy. Zobowiązany będzie również do odprowadzenia składki za dany miesiąc na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 7 dniach od dnia ogłoszenia.

(Źródło: money.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.