Wykonując badanie krwi zwracamy szczególną uwagę na poziom cholesterolu. Zewsząd słyszymy bowiem o jego szkodliwości na nasze zdrowie. Oczywiście, dobrze jest kontrolować jego poziom we krwi, musimy jednak pamiętać o tym, że jest on nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czym jest cholesterol i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie?

Cholesterol – co to takiego?

To związek chemiczny, lipid, z grupy steroidów, który należy także do alkoholi. Pochodne tego związku występują w każdej komórce zwierzęcej. W rozumowaniu potocznym są to substancje lipidowe obecne w osoczu, wśród których znajduje się także cholesterol. Pełni on wiele bardzo pożytecznych funkcji w organizmie człowieka. Wśród nich możemy wyróżnić następujące: buduje hormony kory nadnerczy, jest składnikiem żółci, buduje  błony komórkowe. To jest właśnie „dobry” cholesterol.

Zły cholesterol

Istnieje również zły cholesterol. Mianowicie, są to lipoproteiny niskiej gęstości, które odpowiadają za transport cholesterolu z wątroby do reszty komórek organizmu człowieka. Transport ten powoduje, iż powstają złogi cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Można to porównać do ulicznych korków – tam, gdzie są wąskie ulice i duży ruch samochodowy, tam powstają korki. Podobnie jest w naczyniach krwionośnych – kiedy zwężają się one wskutek zalegania cholesterolu, wówczas krew ma problemy z przepływaniem. Jest to jeden z powodów powstania choroby zwanej miażdżycą, na którą cierpi już ponad 5 milionów Polaków.

Jak przeciwdziałać miażdżycy?

Podstawą profilaktyki miażdżycowej jest odpowiednia dieta. Mianowicie, powinniśmy ograniczyć spożywanie tłustych mięs, łososia, sardynek, krewetek, śmietany, żółtego sera, żółtek jaj, czekolady oraz potraw smażonych. Możemy je zastąpić chudym mięsem, gruboziarnistym pieczywem, grubymi kaszami, warzywami i owocami. To jednak nie wszystko. Ważny jest także ruch. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na stan naczyń krwionośnych. Ponadto warto również ograniczyć poziom stresu w naszym życiu.

Poziom cholesterolu to jedna z pierwszych rzeczy, które sprawdzamy odbierając wyniki badań. Nic dziwnego, jest on bardzo ważny, bowiem jego nadmiar prowadzi do miażdżycy. Jednakże pamiętajmy, że jest również „dobry” cholesterol, którego występowanie w naszym organizmie jest konieczne.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.