opony używane

Jesienią, jak co roku, kierowcy udają się do wulkanizatorów w celu wymiany opon na zimowe. Zanim jednak opony zostaną założone, trzeba je kupić. I tutaj wielu kierowców staje przed dylematem – opony nowe czy może opony używane?

Opony używane

W Internecie można znaleźć wiele ofert sprzedaży opon używanych. Dostępne są one na portalach z ogłoszeniami oraz w serwisach aukcyjnych. Sprzedawcy kuszą nie tylko niską ceną, ale również starannie wykonanymi fotografiami oferowanego towaru oraz opisem. Przeglądając tego typu oferty należy być bardzo ostrożnym, bowiem sprzedawcy nie zawsze są uczciwi. Często opony są tak naprawdę po kilku naprawach w warsztacie wulkanizatora lub mogą posiadać wady, przez które mogą nie nadawać się do używania.

Wady opon używanych

Jedną z częstych wad jest ząbkowanie. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim opon z wyższej półki. Polega ono na tym, iż kostki bieżnika zużywają się nierównomiernie. Nie jest ono groźne, jednakże potrafi wywoływać niepożądany hałas w czasie jazdy. Inną wadą jest uszkodzenie stopki, co dotyczy głównie opon typu runflat. Polega ono na uszkodzeniu podczas nieumiejętnego montażu.

Czy warto?

Na to pytanie każdy kierowca powinien odpowiedzieć sobie sam. Otóż może się zdarzyć, że kupimy opony, które nie będą nadawały się do dalszej eksploatacji, co okaże się dopiero podczas wizyty u wulkanizatora. Jest to więc duże ryzyko. Z drugiej strony używane opony zimowe to lepszy wybór aniżeli kilkuletnie już opony, które są po prostu zużyte i powinny zostać już zutylizowane. Jak by nie patrzeć, z całą pewnością należy wystrzegać się opon w „bardzo atrakcyjnych” cenach. Dobrze jest również, jeśli istnieje możliwość zobaczenia towaru na własne oczy przed zakupem.

Używane opony nie są tak bardzo atrakcyjną propozycją jak mogłoby się to wydawać. Otóż sam fakt, iż były one już wcześniej używane, może je dyskwalifikować z dalszej eksploatacji. Lepiej więc nie żałować pieniędzy i kupić nowe opony, wszak jest to jedyny element naszego samochodu, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią.

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.