Dawid Ogrodnik
foto. kuba.tvn.pl

Dawid Ogrodnik został laureatem nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego. To była trzecia szansa aktora na zdobycie tej statuetki i tym razem się udało. 

Dawid Ogrodnik został laureatem nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego za rok 2017. Doceniona została jego rola w „Cichej nocy”. W tym filmie wcielił się w rolę Adama – polskiego emigranta, który powraca do kraju na święta Bożego Narodzenia. Powrót do Polski ma być szansą na pozyskanie środków do rozkręcenia biznesu w Holandii. Ogrodnik za tę rolę dostał także nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nominację do Polskich Nagród Filmowych Orły 2018.

Nagroda imienia Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest młodym aktorom do 35 roku życia za wybitne indywidualne osiągnięcia. Jest przyznawana od 1969 roku, a jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. Dawid Ogrodnik na scenie po odebraniu nagrody przyznał, że powoli zaczął czuć, że wyrasta z tego wyróżnienia – Kiedyś, dopóki jeszcze nie miałem dzieci, nominacje były dla mnie dość inspirujące. Optowałbym jednak za tym, żeby ta Nagroda w przyszłym roku była raczej dla ludzi, którzy są na początku swojej drogi i potrzebują zastrzyku jakiegoś upewnienia. Ja je już mam, mogę się nim dzielić (…). Osoby, które były w tym roku nominowane oprócz mnie, nawet jeżeli potrzebują tego upewnienia powinny wiedzieć, że to wyróżnienie jest też ichpowiedział.

Dawida Ogrodnika mieliśmy już okazję widzieć w wielu ciekawych kreacjach m.in w „Obietnicy” Anny Kazejak, „Ostatniej rodzinie” Jana Matuszyńskiego, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy i „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. W przyszłym roku na ekrany kin wejdzie „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza na podstawie powieści Joanny Bator z jego udziałem.

Prócz Ogrodnika do Nagrody w tym roku nominowany był także Julian Świeżewski (za film „Zgoda” w reż. Macieja Sobieszczańskiego) oraz Zofia Wichłacz („Amok” Kasi Adamik), Justyna Wasilewska („Serce miłości” Łukasza Rondudy) i Magdalena Berus („Szatan kazał tańczyć” Katarzyny Rosłaniec).

Podczas środowej gali wręczono także wyróżnienie specjalne, otrzymała je trzykrotnie nominowana aktorka Julia Kijowska („W ciemności”, „Zjednoczone stany miłości”). Prócz tego wręczono Nagrodę im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej roku. W tym roku doceniono nią Pawła Mościckiego za tytuł „Chaplina. Przewidywanie teraźniejszości”.

(Źródło: PAP)

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.