W ostatnich czasach coraz większą popularność zyskuje dieta opracowana na podstawie genów danego człowieka, zwana inaczej genodietą. To całkowicie zrozumiałe, albowiem jest to dieta szyta na miarę. W genach każdego człowieka można znaleźć informacje dotyczące chociażby ryzyka zachorowań na poszczególne choroby. Zatem układając tego typu dietę, można określić, jakie produkty należy spożywać, a jakich unikać.

Co stoi u podstaw diety opartej na genach?

 W Internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących diety. Są one umieszczane przez specjalne serwisy, które oferują  możliwość przeprowadzenia badań genetycznych. Po wykonaniu ich analizy układana jest dieta, dopasowana do organizmu danego człowieka. Naukowcy najczęściej podchodzą do diety opartej na genach bardzo sceptycznie. Twierdzą oni, że w chwili obecnej wiedza na ich temat nie jest jeszcze wystarczająca, aby możliwe było układanie diet na podstawie informacji zawartych w ludzkich genach.

W poszukiwaniu genu otyłości

 Zdaniem niektórych naukowców, jeżeli geny odpowiadają za takie czynniki, jak chociażby kolor oczu czy też włosów, istnieje również prawdopodobieństwo istnienia genu otyłości. Co ważne, gen ten został ostatecznie odkryty, co powoduje, iż walka z otyłością powinna być znacznie prostsza. Według osób, które pracują w klinikach przy układaniu diet, z genów można dokładnie wyczytać predyspozycje osoby nie tylko do otyłości, ale również do niektórych chorób, które ściśle się z nią wiążą, na przykład cukrzycy. Badanie, które pozwala na tego typu analizy jest całkowicie bezbolesne. Polega ono na pobraniu wymazu błony śluzowej policzków.

Dla kogo jest genodieta?

 Genodieta to – zdaniem osób, które ją promują – idealne rozwiązanie dla osób, które od dawna bezskutecznie walczą z otyłością. Pozwala ona bowiem uzyskać informacje, które wcześniej nie były dostępne, gdyż ani wizyty u dietetyka, ani też własne próby stosowania rozmaitych diet nie pozwalały na odczytanie informacji zapisanych w genach. Trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz: wykonanie analizy wymazu oraz ułożenie diety dla jednej osoby to koszt kilku tysięcy złotych.

Dieta oparta na genach to niezwykle ciekawe rozwiązanie dla osób, które od dawna zmagają się z nadwagą. Problem leży w tym, że niektórzy wciąż podważają zalety genodiety, przez co wiele osób nadal posiada liczne wątpliwości. Niestety wysoki koszt ułożenia diety odstrasza osoby, które chętnie chciałyby się przekonać o jej skuteczności, a nie mają pieniędzy.

4 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.