Moda na zdrowy styl życia oraz coraz większa świadomość użytkowników kosmetyków powodują wzrost zainteresowania kosmetykami naturalnymi. Jest to bez wątpienia pozytywny trend. Samodzielnie wykonane i naturalne, są gwarancją nie tylko zdrowszej i bezpieczniejszej, lecz przede wszystkim skuteczniejszej pielęgnacji włosów, twarzy i ciała.
Naturalne kosmetyki nie zawierają chemicznych substancji wchodzących w skład preparatów syntetycznych, jak sztuczne barwniki i aromaty czy konserwanty, które zwyczajnie nam szkodzą. Ponadto ich składniki są o wiele lepiej tolerowane niż substancje chemiczne. I w przeciwieństwie do nich wspomagają skórę i włosy w naturalnym rytmie odnowy.
Kosmetyki te każdy z nas może zrobić je sam. Nie jest to trudne zadanie, nie zajmuje wiele czasu, a większość składników mamy w kuchennych szafkach. Pozostałe są łatwe do zdobycia i niedrogie.
Wyszczuplająca i ujędrniająca moc kawy
Kofeina, stanowiąca składnik większości kosmetyków wyszczuplających, hamuje proces lipogenezy, czyli przyrostu komórek tłuszczowych oraz powoduje zmniejszanie ich objętości. Przyczynia się do aktywacji procesu lipolizy – rozpadu trójglicerydów w tkance. Kofeina działa też antycellulitowo, gdyż poprawia ukrwienie, jednocześnie odwadniając komórki, dzięki czemu skóra staje się jędrna, jej koloryt wyrównany, a cellulit mniej widoczny. Regularna pielęgnacja kawowymi kosmetykami sprawi, że będziemy wyglądać smuklej i młodziej.
Peeling kawowy do ciała i twarzy
Składniki:
- mielone ziarna kawy
- oliwa z oliwek.
Szklankę kawy mieszamy z oliwą z oliwek lub innym olejem, np. kokosowym lub z czarnuszki, w zależności od preferencji.
Jeśli masz delikatną skórę to zalecam zmniejszyć ilość kawy do połowy szklanki i zaparzyć je w ciepłej wodzie. Z olejem mieszamy je, kiedy mikstura wystygnie.
Peeling dobrze stosować kilka razy w tygodniu, pod prysznicem. Warto poświęcić na tę czynność kilka minut i przez ten czas okrężnymi ruchami masować skórę. Peeling można stosować również na twarz, gdyż zarówno kofeina, jak oliwa z oliwek, zapobiegają starzeniu się skóry. Oliwa z oliwek świetnie nawilża skórę, przyspiesza jej regenerację, pomaga pozbyć się zmian trądzikowych.
Peelingujące kawowe mydełko
Składniki:
- mielone ziarna kawy
- oliwka z oliwek
- baza glicerynowa
- forma do robienia mydła
- olejek eteryczny (opcjonalnie)
Do wchodzącej w skład peelingu kawy oraz oliwy z oliwek dokładamy bazę glicerynową (podczas jej zakupu warto zwrócić uwagę, by zawierała jak najmniej chemicznych substancji). Można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Jeśli nie mamy form do zrobienia mydła, zwykle można nabyć je w tych samych sklepach, co bazy glicerynowe.
Bazę glicerynową rozpuszczamy w wodnej kąpieli (na niewielkim ogniu podgrzewamy wodę w większym garnku, do którego wkładamy mniejsze naczynie z bazą) powoli, uważając, aby nie poddać jej zbyt wysokiej temperaturze. Po rozpuszczeniu dodajemy do niej zmielone ziarna kawy (w przypadku delikatnej skóry zaparzone wcześniej w niewielkiej ilości wody) oraz oliwę z oliwek. Ilość oliwy zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Im więcej, tym lepiej mydło nawilży twarz i ciało, należy jednak uważać, aby nie było zbyt tłuste. Po wymieszaniu składników można dodać kilka kropli olejku eterycznego. Następnie uzyskaną masę wlewamy do formy i czekamy, aż stężeje. Mydła można używać do codziennej pielęgnacji ciała i twarzy.
Kawowa maska do ciała o właściwościach wyszczuplających i antycellulitowych
Składniki:
- kawy rozpuszczalnej
- oliwa z oliwek
- imbir
- cynamon
- spirytus
- woda
Mieszamy 2 łyżki rozpuszczalnej kawy oraz oliwy z oliwek, 2 łyżeczki imbiru, cynamonu i spirytusu z odrobiną gorącej (nie wrzącej) wody. Maskę nakładamy na uda, pośladki i brzuch, owijamy folią spożywczą i zakładamy rajstopy (możemy wykorzystać zwykłe rajstopy, takie jakie mamy akurat pod ręką). Zmywamy po 20 minutach. Skórę smarujemy oliwką z oliwek. Stosujemy 1-2 razy w tygodniu.