dżakfrut

Dzięki temu, że zwracamy coraz więcej uwagi na to jak jemy to odkrywamy nowe nieznane nam smaki. Moda na kuchnie przynosi interesujące produkty z różnych części świata. Jednym z nich jest dżakfrut. 

Dżakfrut to owoc, który występuje na terenach Azji Południowej i Afryce. Jest uznawany za największy owoc, który rośnie na drzewach. Jeden owoc potrafi ważyć nawet 36 kilogramów i osiągać wysokość 90 centymetrów. Można je spożywać zarówno na surowo jak i po podaniu obróbce termicznej.

https://www.instagram.com/p/BlHcb3QBShC/?tagged=jackfruit

Wpływ dżakfrutów na zdrowie? 

Jest jednym z bardziej kalorycznych owoców na świecie, zawiera sporo węglowodanów i błonnika. owoce dostarczają znaczących ilości witaminy A, witaminy C, tiaminy (witaminy B1), ryboflawiny (witaminy B2) i niacyny, a także składników mineralnych: wapnia, żelaza, manganu, magnezu, potasu i cynku. Dzięki tym składnikom utrzymują w organizmie równowagę elektrolitową oraz zapobiegają zatrzymywaniu płynów. Redukują także wpływ stresu i zmęczenia psychicznego. Dzięki bogatemu składowi, dżakfrut wykazuje działanie przeciwbakteryjne, obniżające ciśnienie krwi, przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe.

Jak wykorzystuje się dżakfruty w kuchni? 

O tych owocach zaczęło być głośno wtedy, kiedy coraz bardziej popularny stawał się wegetarianizm i weganizm. Dżakfrut jest wymieniany w grupie zamienników mięsa. Jeżeli mówimy o tym, co zastępuje mięso często wymieniamy tofu oraz warzywa strączkowe. One dostarczą wartości odżywcze, ale nigdy nie będą wyglądały jak mięso. Jednak dżakfrut wygląda jak wieprzowina i jest często wykorzystywany w wegetariańskich burgerach. Innym hitem z tym owocem w roli głównej są kanapki. Aby przygotować dżakfrut do tych potraw należy go najpierw ugotować, a później wymieszać z sosem BBQ. Można go także wcześniej zamarynować np. w sosie teriyaki lub curry.

https://www.instagram.com/p/BlKDuqmnpvS/?tagged=jackfruit

Potrawy z dżakfrutem w roli głównej zrobiły karierę najpierw w Stanach Zjednoczonych, a teraz moda przenosi się także do innych krajów. W polskich restauracjach także można go zauważyć.

Próbowaliście już tego tropikalnego owocu?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.