Wokół pizzy narosło sporo mitów przede wszystkim ten, że to wyjątkowo niezdrowe danie. Dziś jednak wypada międzynarodowy dzień pizzy i warto wiedzieć, co zrobić aby świętować go w sposób zdrowy.
Aż 73 procent Polaków je chociaż jedną pizze w miesiącu – najbardziej lubimy zamawiać i wcinać w swoim własnym domowym zaciszu. Najczęściej wybieranym rodzajem pizzy jest pepperoni. W prawdziwie włoskich pizzeriach nie dostaniemy sosów do niej – jedynym dodatkiem jest oliwa z oliwek.
Pizza to niezdrowe danie?
I tak i nie. Pizza jest niezdrowa wtedy, kiedy jest zrobiona ze składników złej jakości – najgorszą opcją jest pizza mrożona. Jest ona źródłem tzw. pustych kalorii w postaci niezdrowych kwasów tłuszczowych typu trans i nadmiernej ilości soli. Zawiera także wiele chemicznych dodatków, takich jak aromaty, konserwanty lub poprawiacze smaku – mówi mgr inż. Alicja Ponder, doktorantka na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Jednak w dobrych włoskich restauracjach zazwyczaj są używane składniki z najwyższej półki. Mimo wszystko najwięcej pewności, co do jakości da nam samodzielne wykonanie dania. Aby uczynić to danie zdrowym możemy zamienić mąkę pszenną na mąkę pełnoziarnistą, bogatą w błonnik. W międzynarodowy dzień pizzy możemy jeść ten włoski przysmak w postaci pełnowartościowego posiłku, ponieważ sam sos pomidorowy to bogactwo witaminy C oraz potasu. Pomidory zawierają również likopen, który neutralizuje wolne rodniki i chroni przed nowotworami.
Osoby, które nie tolerują glutenu także nie muszą rezygnować z tej włoskiej potrawy. Wystarczy po prostu zastąpić niepożądane składniki innymi. Przykładowo zamiast wspomnianej mąki pszennej możemy użyć bezglutenowej mąki ryżowej.
Smacznego międzynarodowego dnia pizzy!
(Źródło: infowire.pl)