kombucha - Róża Rutkowska

Moda na ekologiczny panuje już od kilku lat. W walce o nieniszczenie przyrody chcemy pozbyć się foliowych opakowań, które mają negatywny wpływ na ekologię. Z innowacyjnym pomysłem przychodzi Róża Rutkowska. 

Świadomość tego, że wszyscy musimy starać się, aby nasza planeta była czysta zdecydowanie wzrosła. Mimo tego nadal towarzyszy nam wiele złych nawyków. Jednym z nich jest używanie foliowych i plastikowych opakowań, które rozkładają się przez setki lat. Nie mamy jednak dla nich odpowiedniej alternatywy. Róża Rutkowska proponuje jedną z możliwości.

Róża Rutkowska to absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS opracowała opakowanie z grzybka kombuchy, które z wyglądu przypomina cienką powłoczkę, można ją porównać do zewnętrznej warstewki cebuli. Po użyciu takie opakowanie można wyrzuć lub zjeść! Kombucha jest bowiem grzybkiem, który jest znany wśród miłośników ekologicznego stylu życia. Służy do przyrządzania bogatego w wartości odżywcze napoju.

Opakowanie jest wytwarzane z matki grzyba zwanego kombuchą, która określana jest też jako SCOBY (Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts), czyli symbioza bakterii i drożdży. – Matki kombuchy zawierają bakterie celulozowe i drożdżaki potrzebne do rozmnożenia w płynie, zawierającym cukry. Te cukry są fermentowane. Wtedy na powierzchni tworzy się membrana, która odcina tlen, aby bakterie mogły się rozmnażać w płynie już beztlenowo – mówi Róża Rutkowska.

Aby wyhodować takie opakowanie nie potrzeba sterylnych warunków. Sam proces jest dość łatwy i każdy z nas mógłby zająć się uprawą SCOBY. Matkę kombuchy wkłada się do płynu z cukrami. Na efekty trzeba poczekać do dwóch tygodni. To czego potrzebujemy to światło słoneczne i temperatura około 20-35 st. Celsjusza oraz płyn o głębokości minimum trzech centymetrów. 

Sam materiał – jak opisuje pomysłodawczyni – wymaga jeszcze jednak dopracowania. Jego prototypy półroczne wyglądają tak samo jak te, które dopiero powstały. Temperatura przechowywania też nie jest problemem. Może być nim jedynie wilgoć, bo przy dużej wilgotności materiał może chłonąć wodę.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.