fryderyki 2018
foto. focebook.com/dariazawialow

Fryderyki 2018 rozdane. Najważniejsze nagrody na polskim rynku muzycznym zostały wręczone na uroczystej gali, która odbyła się w Teatrze Polskim. Artyści odebrali statuetki w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzowej. 

Fryderyki to najważniejsze muzyczne nagrody w Polsce, są przyznawane od 1994. O tym, kto zostanie wyróżniony decyduje polskie środowisko muzyczne – muzycy, autorów, producentów, dziennikarzy oraz branżę fonograficzną. W Akademii zasiada ponad 1300 osób. Prawdziwą rekordzistką jeżeli chodzi o nominację i liczbę zdobytych statuetek jest Katarzyna Nosowska i zespół Hey. W tym roku mogą doliczyć kolejną, ponieważ Akademia uznała ich album „CDN” za najlepszy album roku w kategorii muzyki rockowej. Statuetkę w imieniu zespołu odebrał Robert Ligiewicz – perkusista.

Dwie statuetki zgarnęła Daria Zawiałow, która była jedną z bardziej pewnych kandydatek do zgarnięcia nagrody. Głośno mówiło się o tym, że artystka zostanie doceniona w kategorii debiut roku i faktycznie tak się stało. Niespodzianką było jednak wyróżnienie w kategorii album roku muzyka alternatywna za płytę „A kysz!”. Zdziwiona była piosenkarka oraz producent płyty – Michał Kusz, który na scenie wyraził swoje zdziwienie, że płyta pokonała w tej kategorii zespół Voo Voo.

W kategorii hip hop, za najlepszy album roku został uznany „Szprycer” Taco Hemingwaya, raper nie pojawił się na gali, a nagrodę w jego imieniu odebrał szef wytwórni Asfalt Records Marcin Grabski. Wyraził on niezadowolenie tym, że Akademia nie zauważyła w swoich nominacjach i wyróżnieniach płyty Quebonfide pt. „Egzotyka”, która była najpopularniejszą polską płytą w 2017 roku. Poniżej pełna listów zwycięzców.

Fryderyki 2018, muzyka rozrywkowa – lista zwycięzców:

Utwór roku – „Dobry monet” Kortez

Fonograficzny debiut roku – Daria Zawiałow

Album Roku Alternatywa – Daria Zawiałow „A kysz!”

Album Roku Pop – Natalia Przybysz „Światło nocne”

Album Roku Hip-Hop – Taco Hemingway „Szprycer”

Album Roku Rock – HEY „CDN”

Album Roku Muzyka Korzeni – Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa „Re:akcja mazowiecka”

Teledysk Roku – Jazz Band Młynarski-Masecki „Abduł Bey”

Album Roku Elektronika – Paulina Przybysz „Chodź tu”

Fryderyki 2018, muzyka jazzowa – lista zwycięzców:

Album Roku – MACIEJ OBARA QUARTET „Unloved”

Artysta Roku – Maciej Obara

Fonograficzny Debiut Roku – Kuba Więcek

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.