świąteczne hity

Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem nie sposób uwolnić się od klimatu świąt. Na ulicach widzimy ozdoby, w radiach lecą klimatyczne piosenki, a my sami chętnie je nucimy pod nosem. Poznajcie historie największych świątecznych hitów.

Tak wiemy, wiemy, że niektórzy nienawidzą świątecznych piosenek. Niektórzy umieszczają „Last Christmas” na czarnej liście. Ale nie próbujcie oszukiwać – wracając do domu na święta, właśnie tego będziecie słuchać.

Poznajcie historię najbardziej popularnych świątecznych utworów.

Wham! – „Last Christmas” 

Utwór powstał w 1984 roku i jest częścią albumu „Music Of The Edge of Heaven” został napisany i wyprodukowany przez George Michaela. W 1984 nie zdobyli miana najlepszego świątecznego numeru – wyprzedziła ich grupa Band Aid także z Michaelem w składzie z piosenką „Do they know it’s Christmas?”. Dochód ze sprzedaży obu utworów został przeznaczony na walkę z głodem w Etiopii. Teledysk do „Last Christmas” został nakręcony w Szwajcarii. Numer doczekał się setek coverów, możemy znaleźć covery po angielsku, ale także niemiecku, polsku, japońsku i wielu innych. W Polsce swoją wersję w ojczystym języku nagrali razem Andrzej Piaseczny, Mietek Szcześniak, Kuba Badach oraz Andrzej Lampert. Innym polskim coverem jest przeróbka discopolowego zespołu Freaky Boys.

 Mariah Carey „All I want for Christmas is you” 

Ten utwór pochodzi z 1994 roku, Mariah Carey i Walter Atansiaff go skomponowali. Numer został sprzedany w 14 milionach kopii. Wielokrotnie zdobywał szczyty list przebojów i znajdował się na prestiżowych listach Billboarda. Piosenka była singlem promującym album „Marry Christmas”. Istnieją pogłoski, że „All I want for Christmas is you” jest coverem, jednak nie są to potwierdzone informacje. A jeżeli mówimy o coverach to ten utwór był już coverowany wielokrotnie. Najbardziej znane wersje należą do: Shanii Twain Miley Cyrus oraz Michaela Bublé. „All I want for Christmas is you” przyniosło sławę oraz sporą sumę pieniędzy Mariah Carey. Sama wokalistka miała jednak wątpliwości przed wykonywaniem tego utworu. Bała się bowiem, że taka świąteczna piosenka zniszczy wizerunek jej jako hip-hopowej dziewczyny. Myślicie, że teraz żałuje? 😉

Chris Rea „Driving Home For Christmas”

Utwór powstał w 1988 roku. Za tekst i kompozycję odpowiada Chris Rea. Inspiracją do stworzenia piosenki był powrót wokalisty i jego żony do domu na święta. Na początku planowali podróżować z Londynu do Middlesbrough pociągiem, jednak na szczęście bilety były zbyt drogie. Dzięki wysokim cenom i londyńskim korkom powstał ten świąteczny utwór, który pewnie jednemu z nas umilił jazdę. W 1988 roku kompozycja trafiła na 53. miejsce brytyjskiej listy przebojów. A teledysk do utworu powstał dopiero w 2009 – dochód z niego został przeznaczony na cele charytatywne.

A jakie są Wasze ulubione świąteczne piosenki?

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.