zakaz handlu w niedziele

Od marca zakaz handlu będzie obowiązywał w co drugą niedzielę. Ale będzie tak tylko do końca tego roku. Ustawa zawiera sporo wyjątków. Sprawdźcie, jak naprawdę będą wyglądały niedziele bez handlu. 

Od 1 marca Polacy zrobią zakupy tylko w dwie handlowe niedziele w miesiącu. Co istotne możliwość handlu w co drugą niedziele będzie obowiązywał tylko do końca tego roku. Od 2019 zakaz obejmie prawie wszystkie niedziele w roku.

Kiedy po raz pierwszy od dawna będzie niedziela bez handlu? 

Pierwsza wolna od handlu niedziela czeka nas już 11 marca, kolejna 18 marca. To właśnie wtedy sklepy oraz pozostałe przedsiębiorstwa handlowe będą musiały zamknąć się przed kupującymi. Zgodnie z zapisami ustawy, zakaz handlu dotyczy wszystkich placówek handlowych, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu odsprzedaży.

Oznacza to, że ustawa ograniczająca zakaz handlu w niedzielę dotknie hurtowników, giełdy, centra handlowe, małe sklepy, stoiska, stragany, składy materiałów budowlanych, domy wysyłkowe, biura zbytu, składy węgla, a nawet sklepy internetowe.

Zakaz handlu nie dotyczy wszystkich

Ustawa ograniczająca handel w niedziele przewiduje także szereg wyjątków. Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy m.in. stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z pamiątkami, piekarni, cukierni, kiosków, placówek pocztowych, hoteli oraz placówek kulturalnych i prowadzących działalność sportową.

W niedzielę będzie można zrobić zakupy na dworcach, portach lotniczych, w strefach wolnocłowych oraz środkach komunikacji miejskiej. Właściciele sklepów będą mogli otworzyć je w niedzielę, jeśli będą prowadzić je osobiście „we własnym imieniu oraz na własny rachunek”, dlatego ustawa ma ograniczyć popularne sieci franczyzowe.

(Źródło: gazeta.pl)

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.