profile podokienne

Inwestycja w nowe okna jest spora, najczęściej przekracza co najmniej kilka tysięcy złotych. Okna mają nie tylko spełniać swoją funkcję, ale też być na tyle trwale, by przetrwać nawet kilkadziesiąt kolejnych lat. W ich przypadku niska cena to na pewno nie aspekt, którym powinniśmy się kierować. Przedstawiamy parametry, które mają największe znaczenie przy wyborze okien. Poznaj je już teraz.

Współczynnik ciepła

Okazuje się, że to właśnie nieszczelne okna są powodem uciekania największej ilości ciepłego powietrza, jakie jest wytwarzane we wnętrzu domu. Profile podokienne i podzespoły ram muszą być więc nie tylko wykonane z najnowszej generacji materiałów, ale odpowiedni musi być również ich montaż. Dzisiaj stawia się więc na montaż tzw. ciepłych parapetów, które zapobiegają uciekaniu ciepła. Co więcej, wybór powinien paść na okna co najmniej 3-komorowe, a najlepiej 5-komorowe. Szczelność samych okien określana jest na poziomach od 1 do 4. W Polsce wybiera się przeważnie te o klasie 3 i 4.

Współczynnik hałasu

Ważny jest też współczynnik hałasu. Okna powinny skutecznie zapobiegać przedostawaniu się hałasów z zewnętrznego otoczenia. Renomowany Producent okien podaje wskaźniki Rw, które określają zdolność okien do tłumienia hałasów. Te podawane są w decybelach, które wyznaczają skuteczność izolacji akustycznej. Najlepsze okna charakteryzować się będą wskaźnikiem Rw od 30 do 35 decybeli.

Bezpieczeństwo

Dobre okna będą nie tylko szczelne, a więc odporne na przenikanie zimna, wody czy hałasu, ale też bezpieczne, patrząc na ryzyko włamania. Stabilne i mocne ramy okienne, profile podokienne czy same szyby  będą w tym przypadku charakteryzować się wskaźnikiem Rc. Producent okien wskazuje zabezpieczenie przed włamaniem w skali od 1 do 6. Im wyższa nota, tym okna lepiej zabezpieczają przed włamaniem.

Estetyka wyglądu

O ile jeszcze do niedawna najczęściej wybierano okna plastikowe z ramami z PCV, tak dzisiaj wraca się do korzeni, czyli wybiera okna z ramami drewnianymi. Te są nieco droższe niż okna plastikowe, ale za to są zdecydowanie ładniejsze. Naturalne drewno można wybierać w różnych kolorach. Dzięki temu pasują do rozmaitej elewacji i stylu całej nieruchomości. Dzisiaj okna drewniane pasują więc nie tylko do stylu klasycznego czy rustykalnego, ale też tego nowoczesnego.

Warto wiedzieć, że wybierając okna z ramami drewnianymi, należy podejmować się ich regularnej konserwacji. Preparaty utwardzające drewno pozwolą zabezpieczyć je przed blaknięciem czy wypaczaniem. Potraktowane właściwymi impregnatami będą w pełni odporne na działanie promieni słonecznych, mróz czy deszcz.

Bez względu na wygląd okien, przede wszystkim przy ich wyborze należy stawiać na najlepszą jakość. Dobre okna będą zmniejszać koszty eksploatacji domu, na przykład biorąc pod uwagę aspekty uciekania ciepła. Co więcej, dobre okna będą minimalizować ryzyko ich usterek, które również wiążą się przecież z dodatkowymi kosztami. Dopiero później priorytetem staje się estetyka ich wyglądu czy nowoczesne zastosowania mechanizmów, które ułatwiają ich komfortowe użytkowanie.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.