jak nie przytyć na urlopie

Urlop to czas, kiedy chcemy odpocząć i pozwolić sobie na więcej. Wyjazdy all inclusive, grille, ogniska i wesela to tylko kilka pokus, jakie czekają na nas w wakacje. Jednak szkoda zaprzepaścić całoroczną pracę nad sylwetką w kilka dni. Dlatego podpowiadamy jak nie przytyć na urlopie.

To naturalne, że w wakacje chcemy, aby nasz organizm sobie odpoczął. Dbamy wtedy o relaks psychiczny i fizyczny. Jednak czy relaks oznacza powrót do złych nawyków żywieniowych? Absolutnie nie – podpowiadamy jak nie przytyć na urlopie. 

Zasady urlopowego odżywiania

Przede wszystkim pamiętajmy o regularnych posiłkach – jedzenie co 3-4 godziny to zasada, dzięki której zawsze czujemy się syci i nie potrzebujemy podjadać. Jeśli jej przestrzegamy na co dzień to tym bardziej sprzyja nam podczas urlopu. Gdy czujemy się wyspani, zrelaksowani i przy okazji jadamy posiłki o stałych porach to nie powinniśmy mieć problemu z utrzymaniem właściwych nawyków żywieniowych. Miejmy ze sobą zawsze zdrowe przekąski (np. owoce, słupki warzyw czy garstkę orzechów), by w razie nagłego napadu głodu nie sięgać po fast food i inne niezdrowe produkty, których pełno na stoiskach przy plażach. Nie zapominajmy też o piciu wody. Latem standardowe 6-8 szklanek może nie wystarczyć, gdyż organizm więcej jej traci m. in. wraz z potem.

Pamiętajmy, że podstawą zdrowego odżywiania są warzywa i owoce. Powinny stanowić ok. 50% tego, co jemy w ciągu dnia. Istotne są też proporcje między nimi – 3/4 spośród
nich powinny stanowić warzywa, zaś tylko ¼ owoce. W dalszej kolejności powinniśmy spożywać produkty zbożowe, szczególnie te pełnoziarniste, chudy nabiał, a także mięso i ryby, które znajdują się na szczycie piramidy zdrowego żywienia, co oznacza, że powinniśmy spożywać je w ograniczonych ilościach – mówi Paulina Jabłonka, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

Ruch to zdrowie – także na urlopie

Lato to fantastyczna pora do spędzania mnóstwa czasu na świeżym powietrzu, ale nie musi być to w formie „leżenia plackiem” na plaży. Spacer, gra w siatkówkę, czy badmintona oraz pływanie to tylko niektóre formy aktywnego spędzania wolnego czasu, które dodatkowo pomogą nam ładnie i równo się opalić. Jeśli zaś odwiedzamy zagraniczne metropolie, starajmy się zwiedzać je o własnych nogach. Aktywny wypoczynek nie tylko pozwala nam odprężyć się, ale i spalić nadprogramowe kalorie.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.